ALGORYTM OSOBISTY

2022-10-18 14:32:42

Izabela Zoga
Algorytm osobisty, swoisty patent na siebie, na swoje szczęśliwe i spełnione życie.

Współautorzy książki „Algorytm osobisty” Tomasza Słodkiego, dzielą się swoimi sprawdzonymi sposobami na to, aby chciało nam się zawsze chcieć.
A tym, co mi spodobało się szczególnie i czuję, że jest bliskie mojemu algorytmowi osobistemu, dzielę się z Wami w tym artykule ♡

Co pomaga dotrzeć do swojego algorytmu osobistego?

Na pewno warto zainwestować czas, aby poznać siebie bliżej. Warto znać swoje kluczowe wartości, talenty i korzystać z nich w pełni. Kiedy działasz zgodnie ze swoim potencjałem, przychodzi Ci to naturalnie i bez wysiłku.
Mówi się „Rób to, co lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”.
Doprecyzuj swój algorytm osobisty właśnie po to, by stworzyć takie życie, od którego nie będziesz potrzebował wakacji.

Jak lepiej zrozumieć i poznać siebie?

Przede wszystkim pracuj nad uważnością, wsłuchuj się w swój wewnętrzny głos. Bądź ze sobą naprawdę szczery. Jest cała masa pomocnych narzędzi: koło wartości, mapa marzeń, testy osobowości, medytacja czy okno Johari. Chodzi o to, by zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne. Obserwuj swoje reakcje i zachowania oraz wyciągaj wnioski.
Odnajdywanie siebie to odnajdywanie drogi wyjścia i rozwiązań, z różnych sytuacji życiowych, w jakich się znaleźliśmy.
Cenną informacją jest również to, czego nie chcesz robić. To może ułatwić Tobie odnalezienie przepisu na siebie.

Odnajdywanie siebie to utrzymanie otwartości na to, co nas otacza.

☆ Zakochaj się w świecie. Bądź eksploratorem życia. Odkrywaj nowe smaki, zapachy, miejsca, nowych ludzi. Zmieniaj otoczenie. Otwórz się na nowe doświadczenia, one dadzą Ci energię do działania.
Świat należy do ludzi, którzy widzą jego potencjał.

Warto zakochać się w stylu bycia i życia opartego na zasadzie trzy razy wygrana. Działasz z intencją: wartość dla Ciebie, wartość dla mnie i wartość dla otaczającego nas świata. Miej uważność i współczucie dla siebie i innych. Przez brak uwagi często rozpalamy, a potem gasimy własne pożary. Wszystko zaczyna się od wzięcia odpowiedzialności za jakość swojego życia.

☆ Pielęgnuj swoje marzenia, jak dzieci. Podobno kto ma marzenia, ten także ma wolność. Jeśli masz marzenia, zawsze będziesz młody, a starość zaczyna się wtedy, kiedy miejsce marzeń zajmują wspomnienia.

Jeśli chcemy zrealizować marzenie, potrzebujemy zamienić je na cel, oprawić w ramy czasowe, zaplanować, a następnie działać. Najważniejsze pytania, jakie warto sobie zadać: czy na pewno chcesz zrealizować to marzenie? Czy jesteś gotowy na poświęcenie?

☆ Dostrzeż więc przed sobą swój cel. Niech będzie on dla Ciebie wartością i inspiracją. Cel, do którego dążenie samo w sobie wyzwoli u Ciebie poczucie szczęścia.
Wzmacniaj najpiękniejszą, wewnętrzną motywację, tak abyś dzięki swojemu celowi, był lepszym użytkownikiem tego świata.
Warto mieć wielką wizję, wielkie cele, marzenia, plany, ale aby ruszyć do przodu, liczy się to, co robisz TERAZ.

Zajmij się wchodzeniem na górę, zamiast marzeniem o tym, jak to jest stać na jej szczycie.
W obecnych czasach ludzie mają przesyt wiedzy i deficyt w działaniu. Kluczem jest zmiana proporcji: 20% wiedzy i 80% praktyki.

☆ Po prostu zacznij działać. To połowa sukcesu.
Bądź otwarty na błędy i porażki, bo inaczej nie osiągniesz sukcesu. Tylko ciągłe działanie, podnoszenie się z upadku, analizowanie, wychodzenie ze strefy komfortu, wyciąganie wniosków, reagowanie na zmiany, gwarantuje nam bycie spełnionym i lepszym w życiu. Jeśli dasz sobie prawo do porażki, zaczynasz akceptować, że nie zawsze wygrywasz, nie we wszystkim jesteś najlepszy i to jest zawsze ok, a i Twoja droga do wyznaczonego celu staje się łatwiejsza. Akceptując, analizując i angażując się, by iść dalej, mimo upadków, jesteś mocniejszy i silniejszy, a co najważniejsze, otwarty na zmiany.
Korzystanie z techniki małych kroków zmobilizuje i napędzi Cię do działania. Warto wprowadzić drobne nagrody po ukończeniu poszczególnych etapów, które będą zwieńczeniem Twojego wkładu i wysiłku.

Jeśli braknie nam motywacji?

Nasz mózg odpuszcza, gdy jakieś zadania nie są dla nas ważne lub postrzegamy je jako zbyt trudne. Problem z prokrastynacją? Zacznij z myślą o szczęśliwym zakończeniu lub z mniejszym celem w głowie.
☆ Planuj i działaj. Bądź przy tym elastyczny. Nie trzymaj się kurczowo planu, tylko dostosowuj się i idź dalej.
☆ Wizualizuj. Poczuj się tak, jakbyś już osiągnął swój cel. To pozwala mózgowi oswoić się z nowymi tematami czy zadaniami, zmniejsza to również lęk przed nowościami. Mózg nie rozróżnia faktu od myśli. Uważność wycisza mózg i ciało. Wiara czyni cuda, a emocje definitywnie należy wyciszyć, bo nie są one dobrym doradcą.

Dopuść do świadomości, że czasami masz super dzień i działasz aż wióry lecą, a czasami potrzebujesz zwolnić, odpocząć. Zaakceptuj fakt, że nie będziesz 365 dni działać na najwyższych obrotach, ponieważ nie jesteś robotem. Chodzi raczej o efektywność. Oczywiście, aby Twój poziom energii był wyższy, należy dbać o siebie.

W każdym bądź razie, zawsze warto przeanalizować, co stoi za wyczerpaniem motywacji. Być może cel nie jest aktualny, może realizujący jest zmęczony albo w danej chwili nie ma odpowiednich zasobów i musi najpierw uzupełnić braki, aby móc zrobić to, co założył sobie wcześniej. Może zdarzyć się również tak, że motywacja pochodziła z zewnątrz, np. chęć zaimponowania komuś, kto nie znajduje się już w otoczeniu tej osoby, i bodziec wyczerpuje się sam.
Przyjaciele chcą dla nas jak najlepiej, ale to nie oni spędzają z nami 24 godziny na dobę, więc nie do końca czują, co nam w duszy gra. A Ty swoją duszę usłyszysz najprędzej :)

Reasumując:

Krok 1 – podążaj swoją ciekawością, to już mówił Einstein. Bardzo życiowe, ale też daje kopa do działania. Badania jasno pokazują, że cztery razy w roku człowiek wpada na pomysł, który pozwoli zarobić ponad milion złotych. Może warto iść za pomysłem, który się rozwinie…

Krok 2 – zainspiruj się, znajdź mentorów, kogoś, kto Cię będzie akceptował, rozumiał i wspierał, doceni, da informację zwrotną, zmobilizuje. Warto mieć obok siebie osoby, które wierzą w nas i nasz potencjał i potrafią go z nas wydobyć.

Krok 3 – do dzieła! Po prostu, nawet gdy myślisz, że nie wyjdzie, gdy jest ciężko. To normalne, że pojawiają się rozpraszacze i gorsze momenty. To mimo tych emocji, pewnej niepewności, blokad – działaj.

Krok 4 – postanów, komu chcesz pomóc, dlaczego i jak. Codzienne przypominaj sobie, gdzie podążasz w swoim życiu, dlaczego to robisz i co robisz.

Krok 5 - inwestuj w siebie. Czytaj książki, czasopisma, słuchaj audiobooków, jedź na szkolenia, postaw na rozwój duchowy, przebywaj wśród wartościowych ludzi, od których możesz się czegoś nauczyć.

Krok 6 – wyrabiaj w sobie wspierające nawyki, rezygnując z tych, które Ciebie ograniczają. Kieruj, zmieniał swoje zachowanie tak długo, aż osiągniesz zamierzony cel. Próbowanie rozwinęło nasz świat.

Krok 7 – dbaj o swoje ciało i ducha. Organizuj okoliczności, w których nic nie musisz. Zadbaj o swoją energię życiową, świadomie oddychaj, więcej się ruszaj, randkuj częściej z naturą.
Pamiętaj, że istnieje również świat poza pracą. Upewnij się, czy prowadzisz zdrowy styl życia, czy uprawiasz jakiś sport, czytaj książki, spędzaj czas z rodziną, zdrowo się odżywiaj. Znajdź także czas na bycie wrażliwym na własne potrzeby: fizyczne, emocjonalne, psychiczne, społeczne i duchowe.

Krok 8 – pielęgnuj swoje myśli. Umysł jest jak ogród, co zasiejemy to zbierzemy. Każda pozytywna myśl to kwiaty, negatywna to chwasty, a więc zadbajmy o nasz piękny ogród.

☆☆ Pamiętaj, że już szukanie własnego algorytmu już jest rozwojem, tak jak każde działanie, które lekko wypycha nas ze strefy komfortu. Rozwój, jak wszystko inne, powinno się dawkować z umiarem i uważnością. Sam rozwój nie przeszkadza, ale już ślepe podążanie za tłumem, aktualnym trendem czy bezwarunkowe ufanie temu, co pojawia się w mediach – tak.

☆☆☆ Zadbaj o to, aby nigdy nie przestawało Ci się chcieć. Nagradzaj się za wszelkie sukcesy, a porażki traktuj tylko jak lekcje do przepracowania. Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny! Wszystko czego doświadczamy ma jakiś głębszy sens. Pytanie tylko, czy będziemy na tyle uważni, żeby to dostrzec i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Żyj tak, aby całe życie robić coś, co bardzo kochasz, by zawsze Ci się chciało rozpoczynać nowy dzień.♡

Ściskam z serca
Popularność: 102    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj