Jak powrócić na tor dobrych nawyków?

2022-10-19 21:28:12

Wiktoria Sedkowska
W rzeczywistości wznowienie dobrego nawyku, który przerwałaś, może być równie trudne, jeśli nie trudniejsze, niż rozpoczęcie tego nawyku po raz pierwszy.

Jest ku temu dobry powód. Zanim zaczniesz nowy nawyk po raz pierwszy, masz dużo potencjalnej energii aby rozpocząć ten nawyk. Nie wiesz jeszcze, do czego jesteś zdolna i nie musisz jeszcze zajmować się problemem dyscypliny i spójności, bo dopiero zaczynasz. Dlatego zrobienie pierwszego kroku oznacza zrobienie 100% więcej kroków niż wcześniej, a już wygrywasz!

Porównaj to z ponownym uruchomieniem nawyku, nad którym pracowałaś, ale ostatnio zaniedbałaś. Włożyłaś wysiłek w bycie konsekwentną w czasie i dzięki tej konsekwencji poczyniłaś postępy. W momencie, w którym się zatrzymałaś, ta spójność ustała, a twój postęp prawdopodobnie cofnął się lub przynajmniej pozostał taki sam, gdy czas płynął do przodu.

Teraz myśl o wznowieniu tego nawyku oznacza stawienie czoła faktowi, że wysiłek, który włożyłaś wcześniej, może zostać trochę zmarnowany w zależności od regresji twoich postępów i musisz przyznać się do utraconego postępu z powodu niepraktykowania tego nawyku.

Aby wrócić do miejsca, w którym byłaś musisz teraz pracować ciężej. Jeśli chcesz utrzymać swój postęp na torze lub pogodzić się z osiągnięciem celu bardziej długofalowego. Przyznanie się do tych rzeczy nie jest łatwe, wiąże się ze wstydem i rozczarowaniem sobą i trudno jest ponownie zrobić ten pierwszy krok.

Konsekwencje tego widzimy we wszystkich dziedzinach życia. Aby wybrać jedną, przyjrzyjmy się efektowi’ do diabła”, który często obserwujemy osoby na diecie. To jest sytuacja, w której ktoś nie utrzymuje swojej diety oszukując się w postaci burgera w piątek wieczorem po którym zamiast wrocic od razu do zdrowego odżywiania, objada się przez cały weekend i odczuwa ogromne rozczarowanie w poniedziałek rano.

Osoba z przykładu nigdy nie planowała objadać się przez cały weekend, nie chciała na pewno cofnąć postępu w kierunku osiągnięcia celu wagowego, ale jedno poślizgniecie i myśl o zmierzenia się ze wstydem związanym z popełnieniem jednego błędu doprowadził do: „cóż, popełniłam ten błąd, czuję wstyd, lepiej wykorzystam go, zanim się z nim zmierzę!”

To jest istota tego, dlaczego wznowienie nawyku może być tak trudne. Jest to zupełnie normalne i zdarza się nam wszystkim. Więc co możesz z tym zrobić w przyszłości aby uniknąć rozczarowania?

Oto 3 rzeczy, o których należy pamiętać, aby mieć pewność, że wrócisz na odpowiedni tor i utrzymasz się na nim.

1. Najważniejsze jest to, abyś przestał się dobijać.

Jeśli przegapiłeś kilka dni na siłowni nie jest to niczyi biznes? Nie ma znaczenia, ile razy się poślizgnęłaś. Ma znaczenie, jak szybko wrócisz na drogę do osiągniecia celu. Dobijanie się nie da Ci nic poza niepotrzebnym opóźnieniem czasu do powrotu na tor dobrych nawyków.

2. Zacznij od nowa małymi krokami

Po wznowieniu pozytywnego nawyku upewnij się, że ponownie zaczynasz małymi krokami. Tutaj na początku możesz czuć się niekomfortowo bo będziesz miała wrażenie, że straciłaś swoje postępy, ale nie martw się wcale tak nie jest- będzie Ci łatwiej niż poprzednio budować działania. Upewnij się tylko, że nowy nawyk się utrzyma.

3. Dowiedz się, co poszło nie tak.

Zanim powrócisz na tor dobrych nawykow ponownie usiadz, zastanow się i zapisz najpierw: Jaki był powód dla którego dla którego przestałaś? Czy była to zmiana środowiska? Zmiana wzoru pracy? Negatywne wydarzenie życiowe? Jeśli dowiesz się, co poszło nie tak, możesz na następny raz zapobiec powtórzeniu się tego.

Często jest tak, że gdy zmienia się otoczenie- jak no wyjazd na wakacje. Pozytywne nawyki wychodzą całkowicie z równowagi. W takich sytuacjach jest potrzebny jest świadomy wysiłek i przygotowanie, aby je trzymać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, gorąco polecam książkę 'Atomowe Nawyki' autorstwa Jamesa Cleara,która odmieniła moje życie i na pewno zrobi to z Twoim.

Xx

Wiki
Popularność: 96    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj