Kiedy i jakie relacje odpuścić?

2023-03-06 11:27:08

Angelika Szczęśniak
Kilkanaście lat temu usłyszałam od pewnego człowieka na warsztatach rozwojowych: „Jesteśmy wypadkową pięciu osób z naszego otoczenia.” Pamiętam jak wtedy popatrzyłam na moje palce i zaczęłam na nich robić wyliczankę. Były tam osoby zadowolone z życia z pozytywnym nastawieniem, ale również takie, które „zatruwały mnie”. I tutaj się zatrzymamy, ponieważ od tego zatruwania życia innym warto zacząć.

„Kwiat nie więdnie od tego, że jest kwiatem a od otoczenia i warunków jakie ma.” Tak samo jest z ludźmi. W chwili kiedy zaczynasz żyć w otoczeniu toksycznych postaw i zachowań, sama się taka stajesz i przyciągasz do swojego życia takie osoby. Najlepszym rozwiązaniem i pierwszym krokiem, by z tym zerwać jest zauważenie tego i ciężka praca nad sobą.

Tutaj pojawia się pytanie, czy nie łatwiej odciąć się od negatywnych ludzi i zacząć żyć po swojemu. Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas jest inny. Znam takich, co po zauważeniu, że rodzina jest toksyczna, od razu się odcinają i urywają kontakt. Jednak wielu z nas na samą myśl o takim zachowaniu może czuć dyskomfort. Co jest zrozumiałe i warto pamiętać, by nie zmuszać się do niczego. Nasze ciało, umysł oraz dusza wyraźnie nam podpowiedzą co należy zrobić, by było zgodne z nami.

Na początek polecam na pierwszym miejscu postawić siebie. Zrozumieć. Wybaczyć sobie. Zaakceptować. Polubić, a następnie przytulić i pokochać. Podczas tego procesu nagle okazuje się, że nie musimy zbyt dużo wysilać się, ponieważ samo postawienie granic, asertywność oraz mówienie o swoich potrzebach sprawi, że osoby przestaną chcieć być w naszym życiu. To zazwyczaj Ci, którzy mieli korzyści z tego, że byliśmy albo w roli ofiary i mogli nas pocieszać lub Ci, którzy notorycznie przekraczali nasze granice, ale my jako wzorowe ofiary nie potrafiliśmy tego zatrzymać.

Czas na poruszenie wyobraźni. Ach, jak ja lubię te obrazy. Wyobraź sobie, że każda sytuacja, która jest dla Ciebie nieprzyjemna, zostaje na Twoim ciele w postaci ciemnej plamy. Każda osoba, która przekraczała Twoje granice, których do tej pory niby nie było, to gąsienica wędrująca sobie po Twoim ciele. Wiem, brzmi obrzydliwie. Teraz wyobraź sobie, że wchodzisz do strumienia jasnego światła, jak pod prysznic i wszystkie plamy zostają zmyte, niektóre gąsienice spadają na ziemię i znikają, a inne przeobrażają się w przepiękne motyle. Tak to właśnie działa. W chwili gdy zaczniesz budzić w sobie miłość, wszechświat, Bóg, Anioły, Energia, Dusza, w cokolwiek wierzysz, wesprze Cię w tym i pomoże oczyścić otoczenie. Jedni znikną a inni przejdą ta transformacje razem z Tobą lub dołączą w odpowiednim czasie. Twoim zadaniem jest obudzić w sobie miłość, a wtedy wszystko staje się jasne.

Pięknie to napisałam i dawniej pewnie miałabym z tyłu głowy, że odleciałam, ale dzisiaj piszę i mówię o tym procesie z doświadczenia swojego i moich podopiecznych.

Wracając do pytania: Kiedy i jakie relacje odpuścić?

Takie, które ciągną nas w dół i czujemy się przy tych osobach źle.

Nie byłabym sobą gdybym nie dała dobrego ćwiczenia, które pomaga otworzyć oczy:

1. Kim chcesz być? Wypisz wszystkie cechy, nawyki oraz zachowywania tej osoby.

2. Zrób tabelkę z 3 kolumnami. A – wypisz wszystkie osoby, którym ufasz i którzy Cię nie ocenią. Są przy Tobie w smutku i radości, biedzie i bogactwie. Potrafią cieszyć się z Twoich sukcesów oraz wspierać podczas potknięć. B – osoby, które są jak Ci jest źle ale nie umieją cieszyć z Twojego szczęścia, osoby, którym Ty pomagasz, ale oni Tobie nie. C – osoby, przy których czujesz się źle (uwaga tutaj może być rodzina). Pamiętaj, to tylko tabelka i nikt tego nie ocenia. Popatrz na to i zobacz, o jakie relacje chcesz dbać, a komu warto postawić granice lub się zdystansować.

Podsumowując powtórzę cytat: „Kwiat nie więdnie od tego, że jest kwiatem, a od niekorzystnego otoczenia.” Ech, mogłabym tu jeszcze pisać i pisać dla Was, ale zostawię nutkę pragnienia na dalszy rozwój w podobnej tematyce.

Angelika Szczęśniak
Popularność: 57    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj