JakiJak przestać bać się życia i zacząć czerpać z niego pełnymi garściami

2023-04-25 14:24:56

Wiktoria Sedkowska
Strach i niepokój mają swoje miejsce w zdrowej ludzkiej psychologii, które od wieków pomagały naszym przodkom przetrwać.

Strach jest normalną emocją, która sygnalizuje potencjalne zagrożenie dla twojego fizycznego lub emocjonalnego bezpieczeństwa. Na pewno zauważyłeś że w obliczu strachu Twoja krew zaczyna szybciej krążyć, adrenalina płynie w twoich żyłach, a twoja świadomość się podwyższa pozwalając ci podjąć szybkie działanie w celu ocalenia siebie lub innych.

Jest jeszcze jednak inny strach, który towarzyszy Ci w życiu: chronicznym lub pośredni. Kiedy ciągle oglądasz negatywne wiadomości o wojnach, chorobach, ludzkich dramatach zaczynasz przewidywać negatywne wydarzenia. W przeciwieństwie do strachu ostrego o którym wspomniałam na początku lęk chroniczny może obniżyć naszą naturalną reakcję ratowania życia. Poprzez silną wiarą w to, że otacza nas samo zło poddajemy się oddając kontrole nad naszym życiem czynnikom zewnętrznym.

Oto kilka oznak, że żyjesz w strachu:

1. Próbujesz być perfekcyjna

Bycie doskonałym jest niemożliwe, a jednak jest to coś, do czego często dążymy. Naprawdę bardzo ważne jest, aby mieć poczucie, co w tym sensie oznacza dla ciebie „wystarczająco”. Pamiętaj też, że aby stać się w czymś dobrym, musisz najpierw być w tym w jakiś sposób zły. Porażka jest normalną częścią procesu i w rzeczywistości jest to znak, że jesteś w drodze, a nie, że masz kłopoty. Te dwie rzeczy w połączeniu pomogą Ci traktować każdą nową umiejętność lub pomysł z optymizmem i zabawą, zamiast czuć się źle, ponieważ dążysz do ‘doskonałości’.

2. Karmisz strach nie wiedząc

Działając w strachu, podświadomie go karmisz. Istnieje pętla sprzężenia zwrotnego, która może wzmocnić nasze przekonania, chyba że udowodnimy, że się mylą. Jeśli boisz się podróżować, ponieważ uważasz, że jest to niebezpieczne i nigdy nie podróżujesz z tego powodu, nie będziesz mieć żadnych przeciwnych dowodów i poczujesz się bezpiecznie, co z czasem zwiększy strach. Kiedy zaczniesz zbierać dowody, aby obalić swój strach, Twój sposób myślenia zmieni się, a strach się zmniejszy.

3. Traktujesz strach jako wroga, a nie przyjaciela

Walka ze strachem wymaga ogromnego wysiłku. Czemu? Ponieważ jest tam, aby cię chronić! Często jest niewłaściwie umiejscowiony, ponieważ pochodzi z części mózgu, która ewoluowała, by radzić sobie ze światem, który nie istnieje już w ten sam sposób, ale intencja pozostaje ta sama. O wiele lepszym sposobem radzenia sobie ze strachem na dłuższą metę jest w rzeczywistości powitanie go jak przyjaciela, na przykład: „hej, strachu. Dziękuję, że próbowałeś mnie chronić w tej sprawie, widzę, dlaczego byłeś zdenerwowany i dlaczego wydawałoby się to ryzykowne, ale jest ok, mamy to, pozwól, że ci pokażę”.

4. Odrętwiasz się jedzeniem, alkoholem lub technologią

Strach powoduje wewnętrzny ból, który desperacko próbujesz uśmierzyć substancjami i zrachowaniami. Ale one daja Ci chwilowa radość. a ostatecznie obniżają Twoja samoocenę. Gdy przestaniesz bać się i stawisz czoła swoim wewnętrznym demonom nie będziesz już potrzebował rozpraszać się. Zdobędziesz odwagę, by wykonać transformacyjną pracę, która zaprowadzi cię do wolności.

5. Odwlekasz lub nie podejmujesz decyzji wcale

Gdy boisz się porażki, sukcesu, niepewności, krytyki lub odrzucenia, będziesz za wszelka cenę próbował zostać na uboczu, gdzie czujesz się bezpieczniej. Twoja intuicja podpowiada Ci, że czas porzucić ten toksyczny związek lub ta niesatysfakcjonującą pracę. ale Ty biernie stoisz dopóki nie nastąpi dramatyczna sytuacji, która zakończy ta farsę.

6. Chorujesz

Strach to nie tylko niewygodna emocja, która powstrzymuje Cię przed podążaniem za marzeniam, ale hormon stresu kortyzol, który naraża Cię na ryzyko choroby i utrudni organizmowi samoleczenie.

Jak zatem przestać żyć w ciągłym strachu?

Nie pozwól, aby strach kontrolował Twoim życiem. Istnieje wiele strategii na to, aby przestać żyć w strachu. Gdy zdecydujesz się stawić czoła swoim lękom i wdrożysz potrzebne strategie będziesz w stanie przezwyciężyć strach i odnaleźć spokój.

1. To ty decydujesz o swoim życiu, a nie życie decyduje o tobie

Kluczem do zaprzestania życia w strachu jest to abyś to ty stał się Panem swojego losu. Gdy przestaniesz obwiniać wszystko i wszystkich i weźmiesz odpowiedzialność za swoje własne życie otworzą się przed tobą nieskończone możliwości.

Podstawą jest abyś zaczął postrzegać świat jako miejsce możliwości, a nie przeszkód. Po zidentyfikowaniu źródła swojego strachu będziesz w stanie zmienić swoją historię – i zmienić sposób myślenia. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że w życiu masz wybór: możesz obwiniać siły zewnętrzne za swoje emocje albo możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem i nauczyć się, jak przestać żyć w strachu.

2. Przestan szukać wymówek

Wielu z nas jak mechanizm obronny wykorzystuje wymówki. Zasłaniamy się wymówkami na każdym kroku: Nie mam czasu, nie mam pieniędzy, jestem zbyt zajęty. Gdy żyjemy w ciągłym strachu wymówki są pocieszające i bezpieczne.

Następnym razem gdy pojawi się kolejna wymówka zastanów się czy naprawdę jesteś tam, gdzie chcesz być w życiu, a może wracasz do strachu i wybierasz wygodę, zamiast stawiać czoła wyzwaniom? Gdy staniesz się bardziej świadomym skłonności twojego mózgu do używania wymówek, będzie Ci łatwiej je odrzucać.

3. Zmień ‘’powinnam’’ na ‘’zrobię’’

Kiedy nie masz innego wyboru, jak tylko odnieść sukces – to nic innego nie ma znaczenia. Przyjmując taka postawę zrobisz wszystko, aby osiągnąć cel. Nie pozwól strachowi wkradać się i wysysać życie z Twoich snów, niech wizja nie spełniania swoich marzeń stanie się bardziej przerażająca.

Spróbuj wyobrazić sobie, że masz 80 lat i zastanawiasz się, jak przeżyłeś swoje życie. Teraz spójrz wstecz na swoje życie, jakbyś nie osiągnął celu, do którego dążysz w tej chwili. Jak wpłynęło to na bieg twojego życia? Czego żałujesz? Na co chciałbyś mieć więcej czasu? Czego chciałbyś spróbować? Czy jest smutek i żal? W ten sposób możesz użyć strachu, aby popchnąć cię do ostatecznego celu.

4. Zrozum, że ból przynosi lekcje

Nie ma na świecie ludzi którzy odnieśli sukces i nie musieli pokonać poważnych przeszkód na drodze do osiągniecia celu. Najbardziej bolesne doświadczenia mogą pomóc Ci w udoskonaleniu tego, czego chcesz. Porażka czy rozczarowanie mogą być użyte jako środek do refleksji i powiedzenia: „To nie zadziałało. To nie było odpowiednie. Więc czego tak naprawdę chcę?” Wykorzystaj doświadczenie jako narzędzie, które pomoże ci dowiedzieć się więcej o sobie i o tym, co naprawdę musisz mieć w życiu i jak do tego dojść.

5. Praktykuj wdzięczność

Kiedy jesteś wdzięczna pojawia się obfitość. Przenosisz swoje skupienie z negatywu na pozytyw. Kiedy zmienisz swój sposób myślenia odkryjesz, że naturalnie wnosisz więcej pozytywności – i mniej strachu – do swojego życia.

Przyjęcie sposobu myślenia o dostatku jest kluczem do odblokowania szczęścia, jak i zaprzestania życia w strachu. Prowadź dziennik wdzięczności, ćwicz medytację, używając wizualizacji, aby następnym razem, gdy będziesz niespokojny lub przestraszony miał zestaw narzędzi, do którego będziesz mieć dostęp, aby przezwyciężyć te emocje.

6. Naucz się być tu i teraz

Często żyjemy w przeszłości lub przyszłości pozwalając na to, aby nasze błędy z przeszłości prześladowały nas i wpływały na nasze decyzje. Żyjemy w tak wielkim strachu przed tym, co może się wydarzyć, że zapominamy cieszyć się tym, co się dzieje. Przestań tęsknić za swoim życiem. Zacznij zyc tu i teraz. Zajmij się nowym sportem lub hobby, poznaj nowych ludzi. Zacznij żyć zamiast się martwić się na zapas.
Popularność: 62    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj