O bezradności i jak z niej się wydobyć

2023-04-27 10:56:27

Dariusz Michalec
Czym jest bezradność?
Najkrócej - stanem emocjonalnym.
Charakteryzuje się poczuciem braku kontroli, siły lub wpływu na sytuację lub zdarzenie. Osoby, które doświadczają bezradności, często czują się zdezorientowane, sfrustrowane, zniechęcone, a czasem nawet zdesperowane.

Bezradność może wystąpić w różnych sytuacjach, takich jak trudności w pracy, kłopoty rodzinne, problemy finansowe, choroba, a także w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe czy wojna. Bezradność jest naturalną reakcją na sytuacje, w których brakuje nam zasobów lub doświadczenia, aby poradzić sobie z wyzwaniem.

Ważne jest, aby nie zostawać w stanie bezradności zbyt długo i szukać pomocy, wsparcia lub szukać sposobów na rozwiązanie problemów. W przypadku, gdy bezradność staje się chroniczna i zaburza funkcjonowanie codzienne, warto skonsultować się z psychologiem.

Czy bezradność jest oznaką, że ze mną jest coś nie tak?

Bezradność to raczej naturalna reakcja na trudne sytuacje, w której człowiek czuje się ograniczony lub niemający wpływu na swoją sytuację. Jednakże, gdy trudna sytuacja przekracza nasze zdolności do radzenia sobie, może to prowadzić do użycia mechanizmów obronnych (także tych nieefektywnych lub szkodliwych), takich jak zaprzeczanie lub unikanie rzeczywistości, aby zmniejszyć stres i lęk.
Ważne jest, aby zrozumieć, że czasami przyjęcie postawy bezradności lub uciekanie może być ostatecznie szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego i nie pomagać w rozwiązaniu problemu. Dlatego ważne jest, aby szukać wsparcia, radzić sobie z trudnościami w sposób konstruktywny i podejmować działania mające na celu rozwiązanie problemu.

Jak przejść od stanu bezradności do radzenia sobie?

Przejście od stanu bezradności do poczucia zaradności może być wyzwaniem, ale jest absolutnie możliwe. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu poczucia skuteczności i kontroli:

Zdefiniuj problem i określ swoje dążenie- ważne jest, aby jasno określić, co jest problemem i co chcesz osiągnąć. Konkretne wyobrażenia pomogą Ci zrozumieć, co warto zrobić, aby osiągnąć pożądaną sytuację.

Wykorzystaj swoje zasoby - zastanów się, jakie zasoby i umiejętności posiadasz, które mogą Ci pomóc w rozwiązaniu problemu. Skorzystaj z pomocy przyjaciół, rodziny, specjalistów (dobrego coacha), aby zdobyć dodatkowe wsparcie.

Skup się na obszarach wpływu- zamiast skupiać się na trudnościach i problemach, skoncentruj się na możliwych do wykonania działaniach. Zastanów się, jakie są możliwości rozwiązania problemu i jakie kroki warto podjąć, aby je zrealizować.

Podejmuj działania - nie czekaj na idealne warunki, aby działać. "Nigdy nie będziesz mieć zielonych świateł na wszystkich skrzyżowaniach". Zacznij od małych kroków i stopniowo zwiększaj trudność zadań, aby stopniowo zwiększać swoje poczucie skuteczności.

Bądź wytrwały - nie poddawaj się, gdy napotkasz przeszkody. Trudności są częścią procesu, a każde doświadczenie stanowi naukę. Bądź wytrwały i kontynuuj pracę, aby osiągnąć swoje zamiary.

Dbaj o siebie - ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Zadbaj o swoje potrzeby, takie jak sen, dieta, aktywność fizyczna i relacje z innymi ludźmi.

Pamiętaj, że poczucie zaradności nie przychodzi natychmiast, ale jest wynikiem pracy i podejmowania działań w celu rozwiązania problemów. Ważne jest, aby być cierpliwym i dążyć do swojego stopniowo, aby osiągnąć zamiary.

Od czego zacząć?
Pamiętaj, że każdy proces zmiany zaczyna się od pierwszego kroku. Zacznij od prostych działań.
Być może proste jest porozmawianie z dobrym coachem lub psychologiem.
Psycholog/Coach pomaga zidentyfikować negatywne myśli i przekonania, które mogą prowadzić do poczucia bezradności. Skupia się na identyfikowaniu i wzmacnianiu mocnych stron i pozytywnych cech Klienta. Pomaga nauczyć się lepszej regulacji emocji. Pomaga zrozumieć, jak zachowanie wpływa na poczucie skuteczności i kontroli.
Psycholog/coach może również pomóc w wypracowaniu konkretnych strategii radzenia sobie z uczuciem bezradności, takich jak poprawa samooceny, budowanie poczucia skuteczności poprzez stopniowe podejmowanie działań, lub szukanie pomocy u innych ludzi.

Popularność: 67    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj