Praca z coachem. Czego się spodziewać i na co zwrócić uwagę.

2023-07-11 19:59:12

Bartosz Raś
Jestem coachem. To proste stwierdzenie potrafi wywołać skrajne reakcje – a właściwie – pełen wachlarz reakcji.

Pomijam wpływ na postrzeganie mojego zawodu spowodowany obecnością na rynku i aktywnością osób, które podają się za coachów lub nazywają coachingiem to, co oferują. Obecnością i aktywnością, trzeba to powiedzieć, nieraz głośną i bardzo medialną, przez co trafiającą do szerokiego grona odbiorców i kształtującą fałszywy obraz coachingu.

Wpływ zawodowego środowiska coachów na to zjawisko jest ograniczony, jako że z prawnego punktu widzenia, nic nie określa zakresu i standardów pracy coacha – przez co, w rezultacie, na terenie coachingu mamy istny Dziki Zachód. To co wydaje się zasadne, i to co robimy w gronie zawodowym, to rozpowszechnianie prawdziwego obrazu coachingu – tego, prowadzonego przez profesjonalistów.

Praca z coachem - na co zwrócić uwagę i jak rozpoznać tego zawodowego.

Przede wszystkim, profesjonaliści kierują się zawsze dobrem Klienta. Elementem tego podejścia jest troska o transparentność w zakresie jakości oferowanych usług. Sposobem na udzielanie pewnych i dających się zweryfikować informacji są oczywiście różengo rodzaje certyfikacje – tutaj prym wiodą międzynarodowe organizacje takie jak International Coaching Federation, czy European Mentoring and Coaching Council.

Instytucje te wyznaczają jasne standardy wykonywania zawodu, jak również definiują kodeks etyczny, niezbędny zawsze tam, gdzie pracuje się z człowiekiem. Właśnie dlatego wydawane przez nie certyfikaty i akredytacje są tak wartościowe – dają potwierdzenie, że dany coach zgodził się i musi respektować wspólne zasady wykonywania zawodu. Wspólne dla tysięcy zawodowych coachów na całym świecie, spełniającyh kryteria.

Tutaj warto zwracać uwagę i sprawdzać jakiego rodzaju certyfikat dany coach posiada – każdy z nich mówi o innym poziomie doświadczenia.

Przykładowo, istnieją kursy przygotowawcze do zawodu coacha akredytowane przez ICF – sygnowane skrótami ACTP lub ACSTH – które zawierają ok. 60 godzin szkolenia. Jest to pierwszy krok dla coacha, który postanowił wybrać ścieżkę doskonalenia oferowaną przez ICF – oznacza to, że taki coach jest na początku swojej drogi. Wybór jego/jej usług będzie dobry, jeśli zależy nam na transakcyjnym podejściu do naszych zagadnień; zwykle możemy też liczyć na niższą cenę za usługę.

Kolejne stopnie, właściwe poziomy akredytacji zawodowej wydawane przez ICF – ACC, PCC, MCC – wymagają daleko większego zaangażowania i inwestycji we własny rozwój zawodowy coacha, który decyduje się kontynuować tę drogę.

Poszczególne poziomy przybliżę w skrócie następnym razem, tymczasem ich opisy są w każdym momencie dostępne na oficjalnej stronie International Coaching Federation.

W kolejnej części opowiem też o innym czynniku, który, w mojej ocenie, wpływa na zróżnicowane postrzeganie coachingu w kręgach, w których ma się z nim do czynienia zdecydowanie więcej – czyli w środowisku biznesowym.

Pozdrawiam ciepło!

Bartek Raś, coach ICF ACC
Popularność: 26    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj