Gry w związku- czyli kto z kim gra i dlaczego?

2023-08-31 12:36:01

MONIKA TUR
Gry w związku- czyli kto z kim gra i dlaczego?

Przykład 1:
Anka wróciła ze spotkania z koleżankami, jej mąż już spał. Była zadowolona, wieczór się udał. Położyła się spać nad ranem.
Rano, weekend, zwyczajowe wspólne śniadanie odbyło się w milczeniu. Mąż nic nie mówił, jakby udawał, że jej nie ma. Zdawkowe dzień dobry. Cisza.
Anka czuła się z tym fatalnie, nie wiedziała o co chodzi, gryzła się w język, aby zacząć rozmowę, chciała przeczekać. Ale ostatecznie sobota upłynęła jej w milczeniu i na rozmyślaniu „ co zrobiłam nie tak”.


Przykład 2:
Dorota zajmowała wysokie stanowisko w pracy. Dużo pracowała, więc Krzysiek przejął znaczną część obowiązków domowych. Zawożenie dzieci do przedszkola i szkoły, biegiem do pracy, potem odbieranie i obiad. Dorota wracała po 10-12 godzinach, zmęczona, dwa słowa i szła spać.
Fakt, zarabiała 3x tyle co Krzysiek, dlatego też Krzysiek wziął na swoje barki większość prac domowych.
Nie czuł się z tym dobrze, wybuchnął w momencie, kiedy po zmianie szefa w pracy Doroty, jego żona zaczęła się czepiać- „czemu dzieci nie chcą z nią rozmawiać, to pewnie przez niego? , a czemu na obiad tylko zupa?, dlaczego Krzysiek się tak kiepsko ubiera, przecież nie pokaże się z nim, w tym stroju, na kolacji pracowej.
Krzysiek wybuchnął…..

Toksyczne gry w związku- bardzo powszechne zjawisko w relacjach między ludzkich.
Na czym polegają, jak nimi zarządzać.
Gry są formą manipulacji emocjonalnej i psychicznej, które mają na celu kontrolę, zyskanie przewagi lub wywarcie wpływu na partnera w destrukcyjny sposób.
Mogą one mieć różnorodne formy i cechy. Oto kilka przykładów:
a) Gazowanie (Gaslighting) - Kwestionowanie pamięci i percepcji partnera w celu zyskania przewagi.
b) Gra w milczenie - Celowe ignorowanie partnera lub odmowa komunikacji jako forma kary.
c) Manipulacja emocjonalna - Użycie winy, strachu lub zazdrości, aby kontrolować partnera.
d) Projekcja - Zrzucanie własnych błędów i problemów na partnera.
e) Victim-blaming - Obwinianie partnera za własne problemy lub niepowodzenia.
f) Niewłaściwe używanie zasady "hot-cold" - Niestabilność emocjonalna; bycie raz ciepłym i miłym, a raz zimnym i odległym.
g) Dramatyzowanie - Tworzenie kryzysów czy problemów, które odciągają uwagę od rzeczywistych problemów.

Jakie są sposoby radzenia sobie z toksycznymi grami ?
Świadomość i Edukacja - Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że jesteś ofiarą toksycznej gry. Nauka o różnych formach manipulacji może być oczyszczająca.
Komunikacja - Spróbuj rozmawiać z partnerem o swoich obawach w sposób otwarty i uczciwy. Pamiętaj jednak, że to może nie działać w przypadku osób, które celowo manipulują.
Ustalenie Granic - Ważne jest, aby ustalić emocjonalne i fizyczne granice, które nie mogą być przekroczone.
Wyszukanie Pomocy – Pomoc indywidualna lub partnerska może być bardzo niezbędna. W niektórych przypadkach, wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół może być równie ważne.
Ochrona Siebie - Ostatnia rzecz, którą chcesz zrobić, to pozostać w toksycznym związku kosztem własnego dobrostanu. Jeżeli komunikacja i terapia nie działają, ważne jest, aby podjąć kroki w celu ochrony siebie, nawet jeśli oznacza to rozstanie.
Czy ten kto manipuluje w związku może się zmienić?
Zdecydowanie tak. Wszystko zależy od punktów powyżej. Znam niejeden związek po tzw przejściach, gdzie dwie osoby zrozumiały podstawy tych gier, rozpoczęły pracę każde nad sobą i nad związkiem. Czyli praca odbywa się w trójkącie- Ona, On i Wspólnie-Związek,
Moje doświadczenia pokazują, że część praktyk manipulacyjnych wywodzi się ze schematów z okresu dzieciństwa. Dlatego ważne jest spotkanie z fachowcem (np. coachem), celem dotarcia do źródła, zrozumienia go i wyznaczenia kierunku do pracy własnej.
Zadzwoń +48 532 392 532
Sesje trwa : 60 min
Koszt sesji : on- line 200zł, konsultacja GRATIS
www.metiscoach.pl
#coach #coachłódź #coaching
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj