TECHNIKA POMODORO polega na podziale czasu na określone interwały pracy oraz przerwy.
Jak to działa?
- Wybierz zadanie, nad którym chcesz pracować.
- Ustaw minutnik czy po prostu budzik w telefonie lub zegarku na 25 minut. To będzie twój czas pracy w skupieniu na jednym zadaniu. Długość interwału możesz także dostosować do własnych potrzeb. Na przykład 15 lub 45 minut, przez które zajmiesz się wyłącznie jednym zajęciem. Testuj, która z wersji sprawdzi się u Ciebie najlepiej.
- Teraz skoncentruj się i działaj! Nie zaglądaj do social media, nie odświeżaj maila, nie daj się „sraczce myślowej”, czyli milionom myśli, które w danej chwili napływają do głowy. Celem jest ciągła praca nad danym zadaniem.
- Kiedy zadzwoni budzik, zrób sobie kilkuminutową przerwę. Najlepiej 5 minut, ale nie dłużej niż 10. Możesz napić się wody, rozciągnąć się, pospacerować, a także podziękować sobie za wytrwałość.
- Po trzech lub czterech sesjach pomodoro przyznaj sobie dłuższą przerwę, może to być 15 lub 30 minut lub zakończ pracę i wróć do zadania trochę później lub na następny dzień.
Zalety metody pomodoro:
- Skupienie się na jednym zadaniu przez krótki okres czasu zwiększa produktywność, koncentrację oraz efektywność. Krótka przerwa z kolei pozwala uniknąć wypalenia.
- Uczy świadomego zarządzania czasem.
- Rozłożenie większych zadań na mniejsze kawałki zwalcza prokrastynację.
Ciekawostki:
-Technika zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku.
- Nazwa pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, którym Cirillo posługiwał się podczas studiów.
Znasz? Stosujesz? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.
Komentarze