Proszenie o pomoc

2024-02-18 09:48:48

Artur Zwiech
Często zastanawiamy się, dlaczego ludzie, znajdując się w kryzysie psychicznym, nie proszą o pomoc. Jest to złożony problem, na który wpływa wiele czynników. Przede wszystkim, wielu z nas wierzy, że potrafi poradzić sobie samodzielnie, opierając się na wcześniejszych doświadczeniach. Często nie doświadczyliśmy silnych kryzysów, a z tymi mniej intensywnymi i krótkimi świetnie radziliśmy sobie. Ale również wiele osób z tymi pierwszymi potrafiło sobie poradzić bez wsparcia innych osób. Kryzy wynika z naszego subiektywnego odczucia sytuacji wywołującej stres, stąd to co dla niektórych jest „końcem świata” dla innych jest proste do rozwiązania i przezwyciężania. Podejście związane z naszymi wcześniejszymi doświadczeniami może być zarówno dowodem na naszą niezależność, jak i przeszkodą w szukaniu wsparcia, gdy naprawdę go potrzebujemy.
Kolejnym aspektem jest brak bliskich osób w naszym otoczeniu. Często wydaje nam się, że nie mamy do kogo się zwrócić, że nikt nas nie zrozumie lub że nie chcemy obciążać innych naszymi problemami. To uczucie izolacji może dodatkowo pogłębić kryzys.
Wiele osób również wstydzi się przyznać do swoich słabości. Żyjemy w społeczeństwie, które często promuje siłę i niezależność jako najwyższe wartości, co może sprawić, że przyznanie się do problemów psychicznych i potrzeby wsparcia staje się trudniejsze.
Niepewność, do jakiego specjalisty się zwrócić, również jest istotną barierą. Brak wiedzy o dostępnych formach pomocy może zniechęcać do szukania wsparcia. Czasami ludzie nie wiedzą, czy powinni zacząć od wizyty u psychologa, psychiatry czy terapeuty, co komplikuje podjęcie pierwszego kroku.
Ponadto, istnieją inne, potwierdzone badaniami przyczyny, dla których ludzie mogą unikać proszenia o pomoc. Strach przed stygmatyzacją jest jednym z nich. Obawa przed byciem ocenianym lub napiętnowanym może być silniejsza niż potrzeba uzyskania pomocy. Badania w dziedzinie psychologii społecznej pokazują, że obawa ta może prowadzić do głębszej izolacji i unikania tematów związanych z własnym zdrowiem psychicznym.
Odczuwanie wewnętrznego konfliktu i niepewności, co do własnej wartości i tożsamości, również może utrudniać szukanie pomocy. Ludzie mogą obawiać się, że przyznanie się do problemów psychicznych i szukanie wsparcia będzie oznaczało potwierdzenie ich negatywnych przekonań o sobie.
Jak widzimy przyczyny, dla których ludzie nie proszą o pomoc w kryzysie psychicznym, są wielowymiarowe i złożone. Kluczowe jest zwiększanie świadomości na temat znaczenia zdrowia psychicznego oraz promowanie kultury otwartości i wsparcia. Ważne jest również, aby systemy opieki zdrowotnej były bardziej dostępne i przyjazne dla osób szukających pomocy. Wspólnymi siłami możemy przełamać te bariery i budować społeczeństwo, w którym prośba o pomoc jest postrzegana jako akt siły, a nie słabości.
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj