Nie wiesz co chcesz robić w życiu?

2024-03-29 13:34:49

Wiktoria Sedkowska
Na początek chcę Cię uspokoić! Nie jesteś sam/a! W ciągu całego życia ta sytuacja zdarza się każdemu z nas-niejednokrotnie! Wraz z wiekiem ewaluujesz i zmieniają się Twoje priorytety, dlatego to zupełnie naturalne, że po raz kolejny zadajesz sobie pytanie ''Co chcę w życiu robić?''

Znalezienie kariery, która Cię satysfakcjonuje, jest tak samo ważne jak każdy inny aspekt życia. Nie możesz pozostawić głównego obszaru naszego życia bez opieki, czy to będzie kariera, relacje, zdrowie czy finanse.

Jeśli zgubiłeś/aś swoją drogę kariery, czytaj dalej, aby poznać 5 kroków, które pomogą Ci odkryć kim jesteś i jak wybrać celową i satysfakcjonującą karierę. Uwierz mi odpowiedź na pytanie "Co chcę zrobić ze swoim życiem?" może być bliżej, niż myślisz.

1. Gdzie jesteś teraz i jak tutaj dotarła/eś?

Pierwszym krokiem w zrozumieniu tego co chcesz zrobić ze swoim życiem, jest zastanowienie się nad swoimi przeszłymi doświadczeniami. Pomyśl o wszystkim, co zrobiłeś/aś w życiu, co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś teraz. Jakie wydarzenia, wybory i kamienie milowe w Twoim życiu ukształtowały Cię dzisiaj?Jakie prace w przeszłości kochałeś/aś lub nienawidziłeś/aś i dlaczego?Czy były jakieś zajęcia lub aktywności, które sprawiały Ci przyjemność i w których się wyróżniałeś/aś?


2. Czy jesteś tam, gdzie zawsze myślałeś/aś, że będziesz?


Aby pomóc sobie odpowiedzieć na pytanie "Co zrobić ze swoim życiem?" ważne jest, aby zastanowić się nad tym, dlaczego robisz to, co robisz. Często jako dorośli łapiemy się na tym, ze wybór ścieżki kariery w młodzieńczych latach nigdy nie był naszym własnym wyborem, ale próbą usatysfakcjonowania naszego otoczenia.


W każdym przypadku nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmiany. To Twoje życie do przeżycia, nikogo innego. Znajdź czas, aby odnaleźć w sobie dziecko i ponownie połączyć się z Twoimi wrodzonymi pasjami. To, co myślisz, że powinieneś/powinnaś robić, jest zupełnie inne niż to, co naprawdę chcesz robić. Co byś zrobił/a, gdybyś wiedział/a, że nie możesz zawieść? Zapisz wszystkie powody, dla których znalazłeś/aś się w swojej obecnej sytuacji (bądź szczery/a ze sobą), i możesz być zaskoczony/a tym, co znajdziesz.


3. W czym jesteś dobry/a i co sprawia Ci przyjemność?


Teraz, gdy zastanowiłeś/aś się nad przeszłością i oceniłeś/aś, gdzie jesteś, czas ocenić, czym jesteś zainteresowany/a i w czym się wyróżniasz. Jeśli zastanawiasz się, "Co zrobić ze swoim życiem?" to jest twój moment, aby zbadać, jak Twoje zainteresowania i umiejętności mogą wpasować się w karierę, którą pokochasz.


Oto kilka pytań, które warto rozważyć:


W czym jesteś naturalnie dobry/a?

Jakie zadania robisz z przyjemnością i dlaczego?

Jakie umiejętności posiadasz? Sporządź listę swoich umiejętności przenośnych, miękkich i technicznych. Jakie są Twoje największe mocne strony i jak je wykorzystujesz?

Jakie są Twoje ulubione hobby? Które elementy Twoich poprzednich prac sprawiały Ci najwięcej przyjemności?


4. Jakie są Twoje motywacje i wartości?


Zrozumienie tego, co najbardziej cenisz w swoim życiu osobistym i zawodowym, jest kluczowe dla odpowiedzi na pytanie "Co zrobić ze swoim życiem?" Może to pomóc określić Twoje powody do podjęcia konkretnej pracy i rodzaj kultury organizacyjnej, w której będziesz się rozwijać. Choć wiemy, że nie ma idealnej pracy, stawianie na pierwszym miejscu swoich wartości i rozpoznanie swoich motywacji pomoże Ci w podjęciu świadomych decyzji zawodowych. Odnajdywanie spełnienia i sukcesu jest o wiele łatwiejsze, gdy cieszysz się swoim środowiskiem pracy.


5. Jakie są Twoje cele w życiu?


Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, "Co robić ze swoim życiem?", kolejnym istotnym krokiem jest określenie swoich celów życiowych. Co chcesz osiągnąć w swoim życiu osobistym i zawodowym? Podczas zapisywania swoich celów, dobrym pomysłem jest podzielenie ich na krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe cele, i pamiętanie o regularnym sprawdzaniu postępów. Na przykład, co możesz zrobić dzisiaj, myśląc o swoich krótkoterminowych celach?

Pamiętaj: odnalezienie swojej pasji jest nie tylko kluczowe dla Ciebie samego/a, ale także ma wpływ na Twoją rodzinę, przyjaciół, relacje i świat jako całość. Masz moc której świat potrzebuje, a nie rozwijanie jej to obrabianie świata z tego daru. Nie pozwól na to!

Jeżeli chcesz zgłębić ten temat obszerniej zapraszam Cie do pobrania bezpłatnego Workbooka przygotowanego na podstawie setek godzin coachingowych odbytych z moimi klientami, który ma na celu naprowadzenie Cię na kierunek, który jest zgodny z Twoimi wartościami i wewnętrznymi pragnieniami. Znajdziesz w nim 24 strony pełne celnych pytań coachingowych, arkuszy do śledzenia postępów i cenne wskazówki. Aby to zrobić wejdź w moja stronę internetowa i zakładkę Praktyczny Workbook: ''Odkryj co naprawdę chcesz robić w życiu''

Powodzenia!
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj