Wszystko zaczyna się od odkrycia pasji...

2013-10-16 13:49:45

Andrzej Burzyński
Wszystko jednak zaczyna się od odkrycia swojej pasji. ..
… tak kończył się poprzedni wpis.

Czym jest ta „życiowa pasja”?

Moja definicja jest następująca:

„Życiowa pasja to dogłębne pragnienie, które motywuje do czynu, wyzwala entuzjazm i nadaje kierunek naszym działaniom.”

Zacytuję teraz fragment swojej książki „Życie pełne pasji”:

„Czy oglądałeś kiedyś ludzi uprawiających surfing? Wspaniałe jest, kiedy możesz widzieć, jak taki człowiek wskakuje z deską na falę, ona go unosi, a on balansując utrzymuje się na jej grzbiecie i wykorzystując jej siłę płynie. To jest cudowny obraz życia pełnego pasji.

Nie możesz wywołać fali, ale możesz ją wykorzystać, czyli nie możesz wpłynąć na twoje zainteresowania, ale możesz je odkryć i rozwijać. Jeżeli nie uda ci się wskoczyć na pierwszą falę, to czekasz na kolejną, czyli zawsze możesz spróbować ponownie, jeżeli ci nie wyjdzie za pierwszym (lub kolejnym) razem.

A co najważniejsze, kiedy już człowiek jest na fali, wspaniale się bawi niesiony przez nią. Podobnie się dzieje, gdy odkryje swoją pasję i da się jej ponieść. Przeżywa wtedy najwspanialsze chwile w życiu.”

A więc jak odkryć swoją falę, czyli:

Jak odnaleźć życiową pasję?

1. Wewnątrz siebie

Przez cały dzień zapisuj jakie czynności sprawiały ci przyjemność. Następnie po tygodniu przeczytaj i wyciągnij wnioski. Zapytaj samego siebie: Co jest cechą wspólną tych wszystkich rzeczy?

2. Zapytaj innych

Najlepiej tych, którzy cię dobrze znają, będą życzliwi oraz szczerzy. Pośrednią metodą jest przemyślenie za jakie czynności byliśmy chwaleni w życiu.

3. Zrób test

Dobry test pomoże ci odkryć twoje silne i słabe strony. Jak test jest dobry? Ten, który spojrzy na ciebie całościowo, tzn na twoją osobowość, zainteresowania, umiejętności i wartości.

Jeżeli jednak nadal nie wiesz, to zadaj sobie najprostsze z pytań:

Czy gdybyś wiedział, że porażka jest niemożliwa, to co robiłbyś w życiu?
Czy dokładnie to co teraz?

„Wasza praca wypełni dużą część waszego życia i jedynym sposobem, aby być naprawdę usatysfakcjonowanym, jest robienie czegoś, w co wierzycie, że jest czymś wielkim. Jedynym sposobem na robienie wielkich rzeczy jest robienie czegoś co się kocha. Jeśli jeszcze tego nie znaleźliście – szukajcie dalej. Nie idźcie na kompromisy. Jak w wielu przypadkach, serce powiem wam, kiedy to znajdziecie. Jak w każdym dobrym związku, będzie coraz lepiej wraz z mijającymi latami. Więc szukajcie, aż znajdziecie. Nie idźcie na kompromisy.” St. Jobs

Odkryj to co wzbudza twój entuzjazm i zbuduj na tym całe swoje życie!

Jak jednak uniknąć niebezpieczeństw takich chociażby jak pracoholizm?
O tym w następnym wpisie.

Andrzej Burzyński
www.koah.pl
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj