Work-Life Blend czy Balance – czyli o balansie między pracą a życiem osobistym

2024-05-17 13:21:29

Łukasz Michalski
Dziś gdy nasza praca staje się coraz bardziej wymagająca, a oczekiwania wobec nas wciąż rosną, utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym wydaje się niemalże niemożliwe. Sam wielokrotnie odczuwałem presję, którą niesie ze sobą próba pogodzenia tych dwóch sfer. Rozumiem, jak frustrująca może być próba nadążania za wszystkimi obowiązkami dnia, jednocześnie starając się znaleźć czas na relaks i życie prywatne.

Największy nasz problem polega na tym, że gdy zbytnio skupiamy się na pracy, zaczynamy zaniedbywać siebie i nasze potrzeby. Może to w konsekwencji doprowadzić do wypalenia zawodowego, które jest stanem fizycznego, emocjonalnego i mentalnego wyczerpania. Wypalenie to nie tylko uczucie zmęczenia, ale też utrata motywacji, co może wpłynąć na nasze zdrowie, relacje, pracę i ogólną jakość życia.

Wyznaczanie granic między pracą a życiem osobistym

Aby znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym, czyli ten wcale nie mityczny Work-Life Balance bądź Work-Life Blend - ważne jest zrozumienie, że obie te sfery, zawodowa i prywatna są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Zacznijmy więc od wyznaczenia sobie realnych granic, tak by swobodnie móc użyć magicznego słowa Nie. Jasne zdaję sobie sprawę z tego, iż niewyrażenie na coś zgody wcale nie jest łatwe. Jednak serio jeśli czasem użyjemy tego słowa to naprawdę nie stanie się nic złego. Mamy przecież swoje własne ograniczenia wiemy, ile jesteśmy w stanie zrobić, więc śmiało mówimy Nie dodatkowym obowiązkom, jeśli czujemy, że nie damy rady im sprostać. Jest to o tyle istotne, że umiejętność stawiania granic lezy u fundamentów zdrowej równowagi.

Work-Life Blend czy Work-Life Balance?

Wybór należy do Ciebie - tylko czym się charakteryzują te podejścia?

Work-Life Blend to podejście do równowagi między pracą a życiem osobistym, które zakłada, że granice między tymi dwoma sferami są bardziej płynne i elastyczne. W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, które zakłada wyraźne rozgraniczenie czasu i energii pomiędzy pracą a życiem osobistym, Work-Life Blend sugeruje integrowanie tych dwóch obszarów w sposób harmonijny i elastyczny.

W praktyce oznacza to, że ludzie pracujący w oparciu o Work-Life Blend mogą wykorzystywać różne narzędzia i strategie, aby dostosować swoje życie zawodowe i osobiste do swoich potrzeb i preferencji. Mogą to być na przykład elastyczne godziny pracy, praca zdalna, częściowy czas pracy, czy też wykorzystanie technologii do pracy mobilnej.

Work-Life Balance to koncepcja, która opowiada się za równoważeniem czasu i energii poświęconych pracy oraz życiu osobistemu. Idea ta zakłada, że ludzie powinni mieć możliwość skoncentrowania się zarówno na swoich obowiązkach zawodowych, jak i na aspektach życia poza pracą, takich jak rodzina, zdrowie, hobby czy relacje społeczne, aby osiągnąć harmonię i zadowolenie w obu obszarach.

W praktyce Work-Life Balance oznacza, że jednostki starają się efektywnie zarządzać swoim czasem i energią, aby znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym. Może to obejmować ustanowienie granic między pracą a życiem prywatnym, planowanie czasu wolnego, dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz rozwijanie pasji i zainteresowań.

Dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne

Przyznaj się kiedy ostatni raz tak naprawdę zadbałaś/eś o regularną bądź jakąkolwiek aktywność fizyczną, nie mówiąc o zdrowej diecie i odpowiednia ilość snu? Przyznaję się, że dla mnie dbanie o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i odpowiednią ilość snu stanowiło spore wyzwanie. A przecież to bardzo ważne elementy, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i poziom energii. Odpoczynek i relaks nie są luksusem, ale koniecznością, która pozwala nam na regenerację i utrzymanie wysokiej efektywności. Dlatego staram się podejmować na tyle świadome działania, by te aspekty mojego życia nie były więcej zaniedbywane.

Pomimo iż już dłuższy czas pracuję nad wprowadzeniem zdrowszych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowsze odżywianie i zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu każdej nocy. To jednak nie zawsze udaje mi się zachować doskonałą równowagę w tej kwestii - lecz nie zmienia to faktu, że pomimo niepowodzeń staram się świadomie dążyć do tego, aby te elementy były integralną częścią mojego życia.

Znajdź czas na pasje i zainteresowania

Nie można również zapominać o pasjach i zainteresowaniach poza pracą. Działania, które sprawiają nam przyjemność, pozwalają oderwać się od codziennych obowiązków i zredukować stres. Nawet kilka minut dziennie poświęcone na coś, co naprawdę lubimy, może zdziałać cuda dla naszego samopoczucia.

Nie można również zapominać o pasji i zainteresowaniach niezwiązanych bezpośrednio z naszą pracą. To one są dla nas swoistymi oazami spokoju i radości, pomagając nam oderwać się od codziennych obowiązków i redukować stres. Gdy angażujemy się w działania, które sprawiają nam przyjemność, nasz umysł odpoczywają, a my zyskujemy nową energię, którą stosunkowo łato napełnimy baterie zasilające nasze pokłady motywacji. Nasze hobby nie musi być wielkie ani czasochłonne – nawet kilka minut dziennie poświęcone na coś, co naprawdę lubimy, może zdziałać cuda dla naszego samopoczucia. Może to być czytanie książki, uprawianie sportu, malowanie, gotowanie czy słuchanie muzyki. Każda chwila, którą spędzamy na realizacji naszych zainteresowań, przypomina nam, kim jesteśmy. Te momenty pomagają nam się zresetować, przynoszą radość i pozwalają na spojrzenie na życie z innej perspektyw, a to z kolei jest ważne, by utrzymać zdrowy balansu między pracą a życiem osobistym.

Delegowanie zadań jako klucz do równowagi

Warto również nauczyć się delegować zadania. Przecież nie musimy robić wszystkiego sami. To, że oddelegujemy na kogoś innego dane zadanie, nie świadczy o naszej słabości, lecz pokazuje, że potrafimy mądrze zarządzać naszym czasem. Dzięki temu możemy przecież skupić się na najważniejszych obowiązkach, nie tracąc energii na mniej istotne zadania.

Korzyści z wprowadzenia zmian

Wprowadzenie tych zmian do codziennego życia przynosi wiele korzyści. Poprawia się nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, wzrasta efektywność pracy, a my sami stajemy się bardziej zadowoleni z życia. Lepsza równowaga między pracą a życiem osobistym pozwala nam cieszyć się chwilą obecną i budować bardziej satysfakcjonujące relacje z bliskimi.

Mnie osobiście wprowadzenie zmian w moim życiu dało wiele korzyści. Dzięki delegowaniu zadań i regularnemu dbaniu o własny komfort zyskałem dodatkowy czas dla siebie i moich bliskich. Widzę, jak poprawia się moje samopoczucie i efektywność w pracy, a relacje z rodziną i przyjaciółmi stają się bardziej satysfakcjonujące. Ta mała zmiana, którą wprowadziłem jakiś czas temu, stała się dla mnie motywacją do kontynuowania pracy nad utrzymaniem tej równowagi i poszukiwania kolejnych sposobów na poprawę jakości mojego życia. Wiem również, że Work-Life Balance czy Work-Life Blend to nie żadna magia a sposób zycia, który działa

Zachęcam Was do poszukiwania własnych sposobów na znalezienie tej równowagi. Każdy z nas jest inny i to, co działa dla jednej osoby, może niekoniecznie sprawdzić się u innej. Warto eksperymentować i próbować różnych rozwiązań, aż znajdziemy te, które będą dla nas najbardziej efektywne. Sam, mimo że wciąż mam z tym problemy, wiem, jak wiele może zmienić znalezienie odpowiedniego balansu. Cieszmy się więc życiem, nie zapominając o tym, co naprawdę ważne.

Ps... Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do czytania mojego bloga, gdzie znajdziesz więcej wskazówek i inspiracji, jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym, czy jak wykorzystać metodę design thinking do projektowania swojego życia -> https://projektzmiana.pl/

A może masz jakieś pytania lub potrzebujesz porady? Napisz do mnie lub zadzwoń. Chętnie pomogę Ci znaleźć Twój własny sposób na powrót do równowagi.

tel 799 711 280
email lukasz@projektzmiana.pl
Popularność: 0    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj