Jak coach wyciąga "królika z kapelusza"

2013-10-28 11:01:30

Grażyna Myczkowska
Coaching…

To mało popularne i rozpoznawalne słowo. Określenie coach (z jęz. angielskiego) kojarzy się z trenerem sportowym. A przecież jest coaching biznesu, coaching osobisty, coaching zdrowia, coaching menadżerski, rodzicielski, kariery i jeszcze kilka innych „coachingów”.

Co w takim razie sport ma wspólnego z biznesem, rozwojem osobistym czy wychowaniem dzieci? Ano ma. W każdej z tych dziedzin rolą coacha (trenera) jest pytać, wspierać, doceniać, towarzyszyć, pogłębiać, słuchać, akceptować, inspirować i zachęcać do zmiany, do osiągania celów do rozwoju. Proste, konkretne i otwarte pytania oraz jasna, jednoznaczna komunikacja powoduje, że „Klient”, dziecko, podopieczny, menedżer uświadamia sobie istnienie prostych, ale skutecznych rozwiązań. Ćwiczenia i narzędzia stosowane w coachingu pozwalają na poprzyglądanie problemowi, wyzwaniom, celom,wartościom czy też sobie z innej perspektywy.

Jaka to może być perspektywa? Np. jeżeli w sytuacji, która jest dla nas stresująca siedzimy (np. gdy nasz szef staje przy naszym krześle)- wstańmy. Podświadomie znajdziemy się na Jego poziomie. Gdy mamy tysiące rozbieganych myśli, które powodują chaos w naszej głowie – spiszmy je, uporządkujmy, wyrzućmy niepotrzebne, podkreślmy istotne dla nas, usystematyzujmy je według hierarchii ważności. Kiedy siedzimy za biurkiem i nie przychodzi nam do głowy żadne rozwiązanie, wstańmy, zmieńmy miejsce, popatrzmy na notatki z innej perspektywy. Gdy myślimy o czymś intensywnie i nie mamy jasności co chcemy, wypowiedzmy to co produkuje nasz mózg. Usłyszmy nasze myśli :)

Po co? Po to, żeby zaktywizować prawą półkulę, odpowiedzialną za kreatywność, czyli za znalezienie innych opcji, nowych rozwiązań, innego spojrzenia! Tak, tak, opowieści, rysunki, zmiana pola widzenia, pobudzają naszą prawą półkulę do działania! Potem lewa-odpowiedzialna za analizę i logikę- weryfikuje czy to co wymyśliła prawa jest możliwe :)

Dobry coach wykorzystując swoje kompetencje-wiedza, umiejętności i postawa- inspiruje Klienta do wykreowania nowego spojrzenia na sytuację, problem, cel. Dobry coach wspiera w odkrywaniu nowych możliwości i zachęca do ich wypróbowania. Dobry coach docenia, motywuje i świętuje z Klientem jego odkrycia i zwycięstwa.

Gdzie jest magia? Coach tak jak iluzjonista pobudza wyobraźnię, kreatywność, wyciąga „królika z kapelusza” naszej podświadomości i pokazuje, że to wszystko jest możliwe dzięki skierowaniu naszej uwagi na inne tory myślenia i postrzegania:)

Grażyna Myczkowska
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj