Zdrowie psychiczne jest jednym z filarów naszego dobrostanu. Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań. Codzienny stres, napięcia i presja mogą negatywnie wpływać na nasz stan emocjonalny. Samo dbanie o dietę i aktywność fizyczną to jeszcze za mało, aby osiągnąć wellbeing. Właśnie dlatego troska o zdrowie psychiczne jest tak ważna. Ale czym właściwie jest zdrowie psychiczne? Jak możemy o nie dbać? Odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne porady znajdziesz w moim artykule.
Czym jest zdrowie psychiczne?
Zdrowie psychiczne (ang. mental health) to nie tylko brak choroby czy zaburzeń psychicznych. To także zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami życia, budowanie satysfakcjonujących relacji i realizowania swojego potencjału. To poczucie dobrostanu. Zdrowie psychiczne to pojęcie, które obejmuje także nasze emocje, myśli i zachowania. Jest ono integralną częścią całościowego zdrowia człowieka, obok zdrowia fizycznego.
Z perspektywy psychologii pozytywnej, zdrowie psychiczne to zdolność do odczuwania radości, budowania pozytywnych relacji i samorealizacji. Na moim kanale YouTube Twoja Kariera i Psyche znajdziesz całą serię filmików na temat zdrowego optymizmu dawania sobie rady w stresie i kryzysach emocjonalnych oraz inne porady pomagające budować dobrostan psychiczny.
Pomogłam także wielu klientom odzyskać radość życia lub poukładać sobie sprawy zawodowe. Ponad 130 pisemnych rekomendacji od klientów najlepiej pokazuje, jak jestem skuteczna.
Dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne?
Troska o zdrową psychikę to inwestycja w naszą przyszłość oraz przepis na satysfakcjonujące i pełne życie. Dbanie o zdrowie psychiczne przynosi wiele korzyści, takich jak:
– Lepsza jakość życia. Osoby, które dbają o swoją psychikę, częściej odczuwają szczęście i satysfakcję. Łatwiej im osiągnąć spełnienie. Cieszyć się nawet z drobiazgów, zaś codzienne małe i większe problemy nie ściągają ich tak bardzo w dół. Mają oni bowiem poczucie, że potrafią poradzić sobie trudnościami oraz potrafią wykorzystywać swoje szeroko rozumiane zasoby.
– Większa odporność na stres. Mając większą sprężystość psychiczną i zadbane zdrowie psychiczne, łatwiej nam radzić sobie z problemami w życiu osobistym i zawodowym. Natomiast gdy zmagamy się z problemami psychicznymi, nawet drobne trudności urastają do rangi poważnych problemów, a nawet mogą prowadzić do kryzysów emocjonalnych, depresji czy zaburzeń lękowych.
– Lepsze relacje.
Osoby z dobrą kondycją psychiczną są w stanie lepiej zadbać zarówno o swoich bliskich, jak i samych siebie. Przekłada się to na bardziej satysfakcjonujące związki.
– Mniej konfliktów interpersonalnych. Kiedy czujemy się zdołowani, rozgoryczeni, mamy depresję lub zaburzenia psychiczne, zwykle jesteśmy bardziej drażliwi i przewrażliwieni. Przeszkadzają nam nawet drobiazgi. Częściej więc możemy wchodzić w sprzeczki czy nieporozumienia zarówno w pracy, jak i w rodzinie czy z przyjaciółmi.
– Większa efektywność w pracy.
Problemy ze zdrowiem psychicznym zwykle negatywnie przekładają się na naszą kreatywność, efektywność, umiejętność skoncentrowania się na zadaniach.
– Zdrowie psychiczne poprawia koncentrację i kreatywność.
To prawda, że wiele wybitnych dzieł zostało stworzonych przez ludzi, którzy bardzo cierpieli, czy mieli wręcz załamanie psychiczne wskutek nieszczęśliwej miłości, utraty ukochanej osoby czy innych tragedii. Jednak w naszej codziennej pracy i natłoku obowiązków znacznie łatwiej nam się pracuje i osiągamy lepsze rezultaty, kiedy zadbaliśmy zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Mając migrenę czy grypę żołądkową, trudno jest nam wywiązywać się z obowiązków służbowych. Podobnie depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny stres, wypalenie zawodowe, a zwłaszcza choroby psychiczne negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie w pracy i życiu osobistym.
(...)
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
– Dbaj o swoje emocje.
Akceptuj swoje uczucia i pozwól sobie na ich przeżywanie. Nie tłum emocji, gdyż zgodnie z tzw. efektem odbicia, im bardziej będziesz je od siebie odpychać, tym mocniej będą do ciebie wracać. Naucz się je rozumieć i wyrażać w zdrowy sposób tak, aby nie krzywdzić innych. Podczas moich szkoleń z radzenia sobie z trudnymi emocjami, pokazuję konkretne techniki.
– Uprawiaj sport.
„W zdrowym ciele zdrowy duch“ – ta ponadczasowa prawda nabiera szczególnego znaczenia w naszym zabieganym świecie. Zwłaszcza, że większość z nas długie godziny spędza w niezdrowej pozycji, nadwyręża kręgosłup i wzrok, siedząc w pracy i w czasie wolnym zbyt dużo przy komputerze, tablecie czy komórce.
– Odpowiednio długi sen jest niezbędny dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
Już nawet jedna zarwana noc bardzo negatywnie wpływa na naszą zdolność koncentracji, kreatywność, a nawet zwiększa drażliwość i odczuwanie bólu fizycznego oraz psychicznego! Chroniczny niedobór snu upośledza również zdolność naszego organizmu do regeneracji oraz zdrowienia, a nawet sprzyja tyciu, niezdrowym nawykom i nałogom. Ponadto, gdy jesteśmy niewyspani, to dużo gorzej znosimy wszelkie stresory – zarówno stresory psychiczne i emocjonalne, jak i stresory metaboliczne (niezdrowa dieta), środowiskowe (np. hałas), stresory termiczne (zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura).
(...)
Cały artykuł przeczytasz na mojej stronie
Coaching kryzysowy jako wsparcie w dbaniu o zdrowie psychiczne
Coaching to skuteczna metoda wspierająca rozwój osobisty i poprawę zdrowia psychicznego. W ramach sesji coachingowych pomagam moim w klientom zarówno w kwestiach zawodowych, życiowych, jak i w ramach coachingu kryzysowego.
Praca ze mną pomoże Ci:
– rozpoznawać swoje emocje i lepiej je kontrolować
– budować zdrowe nawyki, zarządzać czasem i poprawiać jakość życia
– pokonywać wewnętrzne blokady i ograniczające przekonania
– zwiększać poczucie własnej wartości
– lepiej radzić sobie ze stresem i napięciem
– budować partnerskie relacje
– znaleźć bardziej satysfakcjonują pracę (coaching kariery)
Komentarze