Coaching to nie terapia, ale wybór coach’a jest równie istotny, jak wybór terapeuty

2012-09-05 16:07:08

Katarzyna Bogusz-Przybylska
Wiele osób sparzyło się korzystając z pomocy “specjalistów” nazywających się coach’ami. Niestety, podobnie jak w zawodzie psychologa, tak i dla zawodu coach’a wciąż nie ma obowiązującej ustawy (choć ta dla psychologów czeka na wejście w życie, a UE pracuje nad formalnym uregulowaniem zawodu coach’a), która regulowałaby prawnie aspekty świadczenia usług coachingowych. Dlatego coachem może być każdy, kto wpisze sobie ten tytuł na wizytówce. Niestety. Niestety dla tych, którzy mieli nieszczęście trafić na jednego ze szkoleniowców, trenerów, biznesmenów, menedżerów czy psychologów, którzy bez przejścia odpowiednich kursów (które, dodajmy, nie są tanie) odważyli się nazwać coach’ami i świadczyć usługi coachingowe swoim klientom. Niestety, także dla samej opinii o coachingu, która przez te nieprofesjonalne osoby boryka się w Polsce ze sprzecznymi opiniami i brakiem ufności w skuteczność metody jaką jest coaching. Czy istnieje sposób na wybranie dobrego coach’a? - według mnie nie. Nie ma czegoś takiego jak złota recepta, ale istnieją wskazówki, które warto wziąć pod uwagę wybierając coach’a. Poniżej zamieszczam kilka z nich.

1. Szkoła szkole nierówna

Idąc do lekarza niejedna osoba przeszukuje internet sprawdzając kwalifikacje i opinie na temat specjalisty, czytając o szkołach, kursach i specjalizacjach, które ukończył lekarz, posiłkując się forami zawierającymi opinie innych pacjentów. Podobny proces warto podjąć szukając coacha. Na rynku ogólnoświatowym, a także i polskim, pojawiło się co najmniej kilkadziesiąt szkół coachingowych. Wybierając coacha warto sprawdzić, jakie uprawnienia zyskał, jakie kursy ukończył, aby nauczyć się pracy metodami coachingowymi. W internecie można znaleźć tysiące kursów i szkoleń, które w kilka dni mają zrobić z uczestników rasowych coachów. Nikt jednak nie wspomina, że kursy te dotyczą głównie rozwijania umiejętności pracy ze sprzedawcami (tzw. coaching sprzedażowy), są po prostu treningiem, rozwijaniem umiejętności sprzedażowych u przedstawicieli handlowych i innych osób na podobnych stanowiskach. Inną grupą, są szkolenia coachingowe dla menedżerów. Tu też firmy szkoleniowe nie kwapią się, by wyjaśnić, że kursy te czy programy szkoleniowe uczą zaledwie wykorzystania narzędzi coachingowych w praktyce zarządzania pracownikami, ale nie mówią nic o budowaniu relacji czy zaufania, bez którego nie ma mowy o prawdziwym coachingu. Wciąż spotykam menedżerów, którzy po dwudniowych szkoleniach uważają się za świetnych coachów i chwalą się wokół jak to oni “coachują” swoich podwładnych. Jest jeszcze trzeci typ “szkół coachingowych”. Zakładane są przez firmy szkoleniowe czy osoby indywidualne, które nie mają jakiegoś szczególnego przygotowania, ale mają mniejszą lub większą praktykę coachingową (własną, a czasem zapraszają do współpracy znajomych “coachów”), czują się na siłach dzielić wiedzą i wypuszczać spod swoich skrzydeł na rynek nowe pokolenia coachów. O zgrozo! I jak tu się dziwić, że opinia krążąca o coachingu ma tak wiele negatywnych twarzy?

Dobra szkoła coachingowa zawiera co najmniej dwa poziomy pracy. Pierwszy poziom – merytoryczno-praktyczy – uczy czym jest coaching i proces coachingowy, jakie narzędzia wykorzystuje się w coachingu, a także zawiera dużą dozę ćwiczeń praktycznych i superwizje pracy uczącego się coacha. Drugi poziom – samorozwojowy – dotyczy pracy nad świadomością siebie, budowania własnego stylu coachingowego, poszukiwania swoich mocnych stron w pracy jako coacha. Ten poziom nauki niejednokrotnie pokazuje osobom obecnym na kursie, że coaching wcale nie jest dla nich najlepszą drogą, pomaga znaleźć alternatywy i dojść do głębszego zrozumienia siebie. Szkoły obejmujące te dwa poziomy pracy zaliczają się do dwu grup: są to często międzynarodowe szkoły coachingu, które mogą mieć swoje oddziały w Polsce, bądź organizowane są przez uczelnie jako studia podyplomowe (najczęściej przy prywatnych uczelniach), gdzie wykładowcami są psychologowie i osoby doświadczone w biznesie i coachingu. Szkoły te trwają długo i kosztują sporo pieniędzy, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ich ukończenie.

Szukając coacha warto sprawdzić, gdzie zdobywał umiejętności i wiedzę....

Zainteresował Cię ten artykuł?
Przeczytaj jego pełną treść na stronie:
https://hrwisdomkeeper.wordpress.com/2012/04/13/coaching-to-nie-terapia-ale-wybor-coacha-jest-rownie-istotny-jak-wybor-terapeuty/

"HR Wisdom Keeper"
hrwisdomkeeper.wordpress.com
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj