Najlepiej wyjaśnić czym jest coaching, mówiąc czym coaching nie jest. Odwołajmy się do przykładu. Załóżmy, że chcesz osiągnąć określony cel: nauczyć się biegle języka angielskiego. Co uzyskasz idąc do terapeuty, doradcy w poradni specjalistycznej, mentora, konsultanta oraz coacha z tym samym celem?
Terapeuta zbada, co powstrzymuje Cię przed nauką języka angielskiego.
Doradca wysłucha, jakie obawy masz związane z nauką języka angielskiego.
Mentor ma doświadczenie w dziedzinie nauki języka angielskiego i podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem i konkretną wiedzą w tym zakresie.
Konsultant powie Ci w jaki sposób nauczyć się języka angielskiego.
Coaching nie jest więc terapią, doradztwem, mentoringiem ani konsultingiem.
Coach udzieli Ci wsparcia i zmotywuje do nauki języka angielskiego. Będzie asystował Ci w odkrywaniu Twoich własnych zasobów umiejętności i wiedzy i wspierał Cię, abyś sam stał się swoim własnym doradcą w tym zakresie.
Czym więc jest coaching?
Coaching to proces, dzięki któremu człowiek odnajduje i wdraża takie rozwiązania, które są najodpowiedniejsze dla niego oraz zgodne z jego światopoglądem.
Jest to możliwe dzięki dialogowi pomiędzy klientem a coachem. Dialog pozwala coachowanemu dostrzec nowe perspektywy, jak również lepiej zrozumieć własne zachowania i emocje, jak również innych ludzi i sytuacje.
Coaching pomaga uczyć, a nie uczy. Coaching pozwala uwolnić ludzki potencjał do maksymalizowania własnej efektywności.
100% prawda. W/w opis różnic wyjaśnia czego nie należy uważać za coaching, a dość często jest to słowo nadużywane wbrew jego znaczeniu.
Można powiedzieć, że komuś udzieliłem nagany, a nie że go scoachingowałem, a coraz częściej to właśnie słyszymy.
2014-05-16 13:46 ~janli
Dokładnie. Często takie rozmowy nie mają nic wspólnego z coachingiem. Z
Komentarze
Można powiedzieć, że komuś udzieliłem nagany, a nie że go scoachingowałem, a coraz częściej to właśnie słyszymy.