Czy warto korzystać z coachingu, aby się rozwijać?

2014-06-10 14:48:45

Agata Limanówka
Zanim odpowiem na to pytanie, pokażę Ci, czym jakimi zasadami kieruje się coaching.

Po pierwsze dzięki korzystaniu z coachingu podnosisz poziom własnej świadomości i wiedzy o sobie samym. Wszystko co robi i mówi coach temu służy.

Po drugie to właśnie Ty odpowiadasz za siebie i swoje decyzje, nikt inny. Najlepiej bowiem uczyć się na własnych błędach, podobnie jak dziecko, które uczy się chodzić, wstaje, upada i znów wstaje. Nie ma sensu instruować dziecka jak chodzić, ponieważ ono to wie. Jedyne, czego potrzebuje, to wsparcie i motywacja. Podobnie jest z Tobą – posiadasz całą niezbędną wiedzę, aby dokonać zmiany, a to, czego potrzebujesz to wsparcie i motywacja. To Ty wiesz dokąd dążysz, a coach ma tylko jeden plan – Twój plan.

Po trzecie – pewność, że potrafisz coś zrobić jest podstawowym czynnikiem osiągnięcia sukcesu. Dziecko, które uczy się chodzić, chwalimy przy każdej kolejnej próbie, którą podejmuje. Dzięki temu zyskuje motywację do dalszego działania, aż w końcu się nauczy chodzić. Podobnie jest w coachingu – zyskasz przestrzeń, w której możesz swobodnie popełniać błędy i osiągać zamierzone przez Ciebie cele. W atmosferze wsparcia i zachęty rozwiniesz wiarę w siebie.

Po czwarte – działania zrealizowane z powodzeniem są równie cenne jak popełniane błędy, bo dzięki nim uczysz się i zdobywasz doświadczenie. Coach nie ocenia Ciebie, ani nie mówi Ci, co jest, a co nie jest słuszne, pomaga Ci wykrystalizować cel i podjąć decyzje jak najbardziej spójne z Tobą samym. To Ty wiesz, jaka droga jest dla Ciebie najlepsza i najbardziej odpowiednia. Jeśli spowiła ją mgła, coach pomoże Ci ją rozwiać i dostrzec właściwe znaki.

Po piąte – w coachingu koncentrujesz się na rozwiązaniu, a nie na problemie. Coach o to dba. Pomyśl - jeśli skupiasz się na problemie, to zyskuje on na znaczeniu. Jeśli odwrócisz sytuację i zadasz sobie pytanie – co byłoby najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji? – wówczas przekierowujesz uwagę, skupiasz się na rozwiązaniu, Twoje nastawienie jest optymistyczne, podnosi się Twój poziom energii, a problem maleje.

Po szóste – lubimy wyzwania, stawianie nieco wyżej poprzeczki, aby osiągnąć więcej. Coach pomoże Ci nie tylko poszerzyć aktualną, ale i znaleźć nowe perspektywy. Jak to robi? Coach „trzyma lustro” przed Tobą. Zbliża je i oddala, dopóki nie dostrzeżesz właściwej perspektywy. Czasami bowiem trzeba zrobić krok w tył, żeby dostrzec swoje cele w szerszym kontekście i spojrzeć dalej niż do tej pory.

Po siódme – kiedy zyskujesz większą świadomość, odkrywasz nowe perspektywy, widzisz nowe możliwości, zyskujesz nowy ogląd świata, to Cię motywuje i zachęca do działania i dokonywania zmian. Coach dba, aby Twoja energia została przez Ciebie jak najlepiej wykorzystana – mianowicie do skutecznego działania i zmiany nawyków.

A teraz oceń - czy warto korzystać z coachingu?
Popularność: 138    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj