Jak skutecznie pracować nad sobą?

2014-07-21 14:12:01

Tomasz Kołdrowski
W rozwoju osobistym proces zmiany nie następuje nigdy błyskawicznie, z dnia na dzień. Na pewne zmiany trzeba czekać krócej, a na inne dłużej. Najlepiej jeśli wyraźnie określisz, co konkretnie chcesz zmienić w sobie i dlaczego, co Ci to da, żeby umysł znalazł interesujące, przekonujące uzasadnienie. Czasem działa motywacja kija, a czasem marchewki. Daj sobie czas i prawo do pomyłek, nauki, zanim zajdą trwałe upragnione zmiany w Twym życiu. Najważniejszy jest dobrze określony cel i konsekwencja w dążeniu do niego. Często zmiany w jednym obszarze życia pociągają za sobą rewolucje w pozostałych, bo życie ludzkie przypomina trochę zespół naczyń krwionośnych w organizmie, gdzie krew przepływa między organami, układami i wszystko nawzajem oddziałuje na siebie. Tak więc czasem zmiany w jednym obszarze życia mogą Cię nieźle zaskoczyć swymi efektami w innej dziedzinie, np.: zmiana w przekonaniach na temat swojej wartości, pewności siebie i tego co możliwe a co nie, znajdują często pozytywne odbicie zarówno w relacjach towarzyskich, erotycznych, jak i w życiu zawodowym. Tak więc wprowadzając zmiany w swoim życiu, osobowości, nawykach etc…stosuj poniższe kroki, aby proces był przyjemny, a zmiana trwała i skuteczna.

Oto zasady:

Określ czego chcesz, jaki ma być pożądany efekt.
Określ swoją motywację do zmiany i korzyści, jakie może Ci przynieść.
Stwórz plan działania i sukcesywnie go realizuj, modyfikując w razie potrzeby.
Działaj drobnymi krokami.
Bądź cierpliwy i nagradzaj się już za najmniejszą zmianę, poprawę. W ten sposób zachęcisz swój umysł do pracy nad sobą, bo proces zmiany, będzie mu się kojarzyć z nagrodami i dobrymi emocjami.
Nie łap kilku srok za ogon. Bierz maksymalnie 2-3 cele, obszary życia i wytrwale pracuje nad nimi. Siła tkwi w skupionej uwadze i zogniskowanej energii.
Systematyczność i konsekwencja- rozwiąż bieżące sprawy/problemy/zadania i dopiero weź się za nowe wyzwania.
Wybierz sobie jedną dziedzinę, w której chcesz osiągnąć perfekcję, stać się najlepszy i rób wszystko, by tego dokonać. Tylko najlepsi w swojej branży mają szansę odnieść największy sukces.
Testuj nowe techniki, strategie ale rób to wytrwale. Nie poddawaj się pop pierwszych niezbyt udanych próbach.
Podziel cel na kawałki i monitoruj realizację tych celów.
Nagradzaj się za każdy zrealizowany krok z zmianie osobistej.Tak więc działaj. Powodzenia!

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Będzie mi miło, jeśli zostawisz swój komentarz i udostępnisz go znajomym, którzy potrzebują takiej pomocy.

Pozdrawiam

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach

www.sekretyrozwoju.com
Popularność: 11    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom