Jak usunąć blokady przed działaniem i utrzymać motywację?

2014-07-21 14:15:06

Tomasz Kołdrowski
Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie życia ( kariera, edukacja, rozwój osobisty, sport, osiąganie celów życiowych…) jest wyznaczenie swoich najważniejszych celów życiowych, stworzenie planu działania i konsekwentne działanie, które finalnie doprowadzi do upragnionych rezultatów i samorealizacji. Wiele osób zaczynających świadomie pracę nad sobą nawet jeśli potrafi wyznaczyć sobie dobrze zwymiarowane cele życiowe w najważniejszych obszarach życia, stworzyć misterny plan działania niestety napotyka na problem , który niweczy to wszystko. Ten problem to: słomiany zapał, brak determinacji, samodyscypliny, motywacji do działania, poddawanie się przy pierwszych trudnościach i porażkach. To często powoduje frustrację, zastopowanie w dalszej drodze, rozwoju, bezradność, odkładanie na później i finał jest tego niestety taki, że zeszyt z celami obsiada kurzem w szufladzie, mapa celów tylko Cię drażni, gdy przechodząc przez mieszkanie rzucisz na nią okiem, bo przypomina Ci o niespełnionych marzeniach i Twej niekonsekwencji, tymczasem życie zasuwa i nic się nie zmienia, nadal stoisz w miejscu. Jeśli ten problem dotyka Ciebie to wiedz, że doskonale rozumiem to jak się z tym czujesz, Twój ból, złość, frustrację, bo sam przez to przechodziłem. Na szczęście w porę wziąłem się za siebie, pracę nad sobą i sukcesywnie zacząłem wypleniać złe nawyki, blokujące przekonania. W to miejsce wykształciłem motywację, samodyscyplinę i konsekwencję, choć przyznam, że nie był to łatwy i szybki proces zmiany i czasem nadal musze się pilnować. Możesz znaleźć na ten temat dużo świetnych książek, kursów, pracować z Coachem, trenerem lub samemu. W tym artykule pragnę zaproponować Ci proste i konkretne rady w pigułce, które już od dziś możesz wdrażać a obiecuję, że jak się przyłożysz tom efekty będą widoczne. Tak więc zaczynamy.

MYŚLENIE rodzi wątpliwości, a DZIAŁANIE daje rezultaty.

Chodzi w tym stwierdzeniu o to, że jak będziesz za dużo myśleć, analizować, zwlekać zamiast działać, to będziesz prawdopodobnie halucynować jak to może być, co może się udać, nie udać, nawalić i nie będzie to miało większego pokrycia z rzeczywistością, gdyż nie będzie empirycznie stwierdzone, poprzez doświadczenie. Będziesz może czekać z działaniem na idealne warunki, czas, miejsce, ludzi, swoją gotowość, które mogą nigdy nie nadejść, a życie będzie uciekać, a Ty wciąż w miejscu, bez zmian.

Wyznaję taką złota zasadę: ,,DZIAŁAJ właśnie teraz, tak jak potrafisz, z tym co obecnie masz, co umiesz, startuj z miejsca, w którym jesteś, daj z siebie 200% a po drodze uzupełniaj wiedze, zasoby, testuj strategie, ucz się, bądź elastyczny.”

Tylko wtedy posuwasz się do przodu, zdobywasz doświadczenia, uczysz się i przybliżasz do realizacji celów.

Jak się zmobilizować do działania?

dziel duży cel na małe kawałki i działaj etapami;
stosuj stopniowanie trudności zadania;
wykonaj na początek pierwszy krok, tylko pierwszy kawałek, dalej będzie z górki;
planuj;
zacznij analizować swoje wzorce odkładania na później ( ustal jakie są wtedy okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne, co wtedy czujesz, myślisz, jakie dialogi wewnętrzne słyszysz w swojej głowie, tuż przed spadkiem motywacji, odkładaniem na później ?). Jeśli udało Ci się to zlokalizować to wykonując następnym razem swe zadanie zadbaj o to by unikać tych okoliczności, przygotuj się mentalnie do pracy i stwórz odpowiednie środowisko pracy.

Jak utrwalić swe pierwsze sukcesy, by zmotywować się do dalszego działania?

Nagradzaj się za nawet małe sukcesy;
Znajdź zawsze dla siebie czas na świętowanie. W ten sposób Twój mózg skojarzy, że wykonanie danego zadania łączy się z silnymi, dobrymi emocjami, przyjemnością i na przyszłość będzie stawiał mniejszy opór przed konsekwentnym działaniem;
Rozpamiętuj swoje dotychczasowe sukcesy. Niech staną się siłą napędową i energią ładującą Twój wewnętrzny akumulator;
Rusz do działania natychmiast, jak poczujesz motywację, bo im bardziej będziesz to odwlekał, to Twe emocje się zmienią i energia osłabnie.



Jak ruszyć do działania?

Przygotuj się mentalnie;
Zdobądź niezbędną wiedzę, na temat zadania jakie masz do wykonania;
Myśl o działaniu i jego aspektach;
Układaj plany i scenariusze;
Zrób analizę SWOT ( ćwiartka, gdzie opisujesz: słabe strony, mocne strony, szanse i zagrożenia );
Zrób biznesplan;
Miej cały czas na uwadze swój cel i podkreślaj sobie, jak bardzo jest dla Ciebie ważny i co Ci ta osiągnięcie go;
Dziel zadania na kawałki. Arbuza w całości nie zjesz, ale w plastrach jak najbardziej;
Bądź osobą wytrwałą, ale i elastyczną w działaniu;
Regularnie sprawdzaj, czy i w jakim stopniu działania, jakie podejmujesz przybliżają Cię do celu. Zidentyfikuj : co musze przestać robić, co muszę zacząć robić, czego musze robić więcej i czego musze robić mniej?;
Oceniaj realistycznie swoje szanse i czas przeznaczony na działanie, jak potrzeba daj sobie więcej luzu;
Zacznij od pierwszej drobnej rzeczy i działaj;
Bierz się do działania od razu;
Stale monitoruj postępy.

Małe triki, które pomogą utrzymać działanie:

Lingwistyka: jeszcze jeden, jeszcze troszkę…
Konkurowanie z samym sobą. Stań się lepszy dla samego siebie, ćwicz i rozwijaj swą osobowość;
Nagradzaj się;
Złam rutynę. Planuj przyjemności i przeplataj je z pracą;
Ćwicz się w podejmowaniu decyzji i braniu odpowiedzialności za siebie i za to co robisz.

Sztuka skutecznej motywacji w pigułce:

Zacznij od najprostszej rzeczy;
Zacznij od najłatwiejszej rzeczy;
Zacznij od najszybszej rzeczy;
Motywuj się poprzez przyjemność;
Nagradzaj się;
Wykreślaj zadanie po zadaniu
Planuj czas rozpoczęcia i zakończenia zadania oraz przebieg pracy.

Na koniec ćwiczenie na efektywność:

Uporządkuj swoje miejsce pracy;
Zacznij stosować listy zadań do wykonani a podziałem na: ważne pilne, ważne nie pilne, nieważne pilne, nieważne i nie pilne. Stosuj plany miesięczne, tygodniowe i dzienne;
Uporządkuj biurko, dane w komputerze, miejsce pracy – posegreguj i miej najbardziej potrzebne rzeczy w widocznym miejscu;
Codziennie wieczorem przygotuj listę zadań na następny dzień;
Wykreślaj na bieżąco wykonane już zadania;
Stań się fanem efektywności, a nie pracowitości. Efektywność to nie pracoholizm.
Testuj techniki, odrzucaj lub modyfikuj, to co nie działa dobrze, a to co sprawdza się świetnie kontynuuj.

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Będzie mi miło, jeśli zostawisz swój komentarz i udostępnisz go znajomym, którzy potrzebują takiej pomocy.

Pozdrawiam

Tomasz Kołdrowski – Coach, Trener

www.sekretyrozwoju.com
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj