Jak napisac dobry list motywacyjny? cz. 2

2014-07-21 14:36:53

Tomasz Kołdrowski
Żelazne zasady skutecznego listu motywacyjnego:1. Szanuj czas rekrutera: Twój list nie musi być długi, wystarczy jedna strona. Pisz krótko i treściwie zamiast lać wodę przez 2-3 strony bo to irytuje. Każde zdanie listu powinno dawać konkretne powody, dla których dana firma powinna zdecydować się właśnie na Ciebie.

2. Zachowaj właściwa formę: Nagłówek standardowy, jak w listach, po lewej imię i nazwisko oraz informacje kontaktowe ( tel, mail, adres). Po prawej miejscowość i datę. Prawa górna część listu to miejsce na dane adresata – nazwa firmy, adres, nazwa działu etc…Pisz list personalnie, do konkretnej osoby jeśli masz tę informację. Jeśli nie wiesz kto będzie czytał zwracaj się w liczbie mnogiej ( Szanowni Państwo, Państwa firma). Zaraz w pierwszym zdaniu napisz, na jakie stanowisko aplikujesz ( nazwa stanowiska, nr referencyjny , ogłoszenie z dnia, źródło etc…). Ten zabieg wyraźnie pokaże , że piszesz list spersonalizowany a nie szablonem do wszystkich ten sam.

3. Formatowanie strategiczne: List powinno się dobrze czytać, bo inaczej może być odrzucony.

4. Najpierw pisz , potem poprawiaj: Najpierw faza kreatywności a potem korekty. Uważaj na błędy w nazwie firmy i stanowiska.

5. Używaj chwytliwych zwrotów: Każdy akapit ma zwracać uwagę czytającego.

6. Stosuj stronę czynną: Napisz ,, Zwiększyłem zyski firmy o ….zł” zamiast ,, Poprawiły się wyniki sprzedaży”. Ma być wyraźnie zaznaczone że to za sprawą Twojej pracy, pomysłowości, talentu, kreatywności nastąpił wzrost firmy.

7. Używaj fachowego słownictwa: Stosuj swobodnie żargon z danej branży, to pokaże, że masz fachową wiedze z danej dziedziny i zwiększy szansę, że rekruter przekaże Twoja aplikację przyszłemu szefowi, a szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjna wzrosną.

8. Pokaż, że masz osobowość: Ujawnij swe wartości, gdy wiesz, że odpowiadają wartościom wyznawanym przez firmę i jej kulturze organizacyjnej. Gdy pasjonuje Cię ta praca to okaż to. Odrobina poczucia humoru tez nie zaszkodzi.

9. Zrób kolejny krok: Po wysłaniu aplikacji zadzwoń do firmy, by spytać czy Twe dokumenty dotarły i na jakim etapie jest proces rekrutacji. To może skłonić rekrutera do przypomnienia sobie o Tobie i zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę w sprawie pracy.
Jako Coach pomagam klientom w:
- odkrywaniu i uwalnianiu potencjału twórczego,
- kreowaniu kariery, przygotowaniu do awansu i przekwalifikowania,
- wejściu w rynek pracy po dłuższej przerwie,
- praca z osobami bezrobotnymi 45 +;
- praca z absolwentami studiów w odnalezieniu się na rynku pracy.
Często również pomagam stworzyć skuteczne CV i LM oraz przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych.
To daje mi pełen wgląd w problematykę procesu rekrutacji zarówno od strony rekrutera jak i rekrutowanego oraz pozwala przekazać Tobie istotne wskazówki dotyczące pisania skutecznego listu motywacyjnego.
Potrzebujesz bym przejrzał, ocenił i zasugerował pewne zmiany w Twych dokumentach aplikacyjnych?
Chcesz bym skorygował Twoje aplikacje, lub napisał LM pod konkretne stanowisko/zawód?
Jeśli tak to skorzystaj z oferty KOREKTA CV i LM
A może nie jesteś zadowolony/a z przebiegu swej drogi zawodowej, chcesz odkryć swoje powołanie, usunąć mentalne blokady i uwolnić swój potencjał?
Chcesz się przekwalifikować, rzucić znienawidzoną pracę, albo znaleźć swoje wymarzone zajęcie?
Jeśli tak to zapoznaj się z moją ofertą Coachingu Kariery
To wszystko znajdziesz w dziale OFERTA
oraz w kursie Jak przygotować życiorys i list motywacyjny
Tomasz Kołdrowski- Doradca personalny, Coach Kariery
Ps. Jeśli podoba Ci się mój blog, to co robię i chcesz być na bieżąco z nowinkami to zapisz się koniecznie na DARMOWY NEWSLETTER i polub na FB profil SekretyRozwoju i polec go, tym, których może to zainteresować.Więcej moich artykułów znajdziesz na portalach:
http://artelis.pl/autor/profil/33441/Tomasz-Koldrowski
http://www.eioba.pl/sekretyrozwoju/articles
i na moim blogu
http://www.sekretyrozwoju.com/

Zapraszam również do polubienia Fanpage SekretyRozwoju.com
https://pl-pl.facebook.com/sekretyrozwoju

Tomasz Kołdrowski
Popularność: 28    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom