Jak zabrać się za swoją karierę?

2012-09-24 09:15:04

Grażyna Słomska
Jeśli myślisz o pójściu do pracy z niechęcią, wysyłasz CV i nie masz odpowiedzi... Jeśli obawiasz się że trafisz do "kamieniołomu"... Jeśli najbardziej pragniesz połączenia pracy z pasją to najwyższa pora na ZmianęNaDobre! Na podstawie mojej praktyki coachingowej i własnego doświadczenia proponuję kilka kroków, dzięki którym można poczuć, że obawy ustąpiły i odnaleźć w sobie siłę do znalezienia własnej ścieżki kariery. 

KROK 1: Twoje emocje.
Zawsze na początek potrzebna jest odrobina odwagi. Ale nie po to, aby rzucić nagle wszystkim i pozbawić się tego, co praca zapewnia. Coś przecież sprawia, że ludzie ją wykonują, również jeśli jest to praca u siebie czyli własny biznes. Odrobina odwagi jest potrzebna, by opanować emocje. Pozwala to spojrzeć na sytuację bez lamentów i narzekań. Pozwala to też zastanowić się co chciałabyś/chciałbyś zamiast nich.

KROK 2: Odkryj swoje pragnienia i potrzeby czyli czego chcesz, a czego nie chcesz w swojej pracy. Uświadomienie sobie, dlaczego masz tyle obaw co do pracy, ma ogromne znaczenie. Wypisz wszystkie jej blaski i cienie. Warto wypisać wszystko, co Ci przychodzi do głowy. Pamiętaj tylko: wymień rzeczy, które rzeczywiście wpływają na twoją chęć do pracy oraz te, które Cię pozbawiają tej chęci. Następnym krokiem będzie przyjrzenie się swojej liście, aby znaleźć źródło swojej wewnętrznej motywacji. 

KROK 3: Poczuj energię do zmiany i odkryj to, co jest dla Ciebie najważniejsze.
Tworząc listę może zauważysz, że pewne rzeczy, które wypisałaś/wpisałeś mają taką samą przyczynę. Znajdź swoje powody i nazwij. Odpowiedz sobie na pytania: Co stoi za wypisanymi rzeczami? Co jest dla mnie ważne? Co jest najważniejsze?

KROK 4: Odkryj swoje mocne strony.
Udało Ci się już kiedyś zdobyć pracę, praktykę, staż? Masz kwalifikacje? Cenią Cię znajomi, przyjaciele? Zobacz to wszystko, co cenisz w sobie i co cenią w Tobie inni. Nazwij to i dopisz wszystko z czego jesteś dumna/dumny. 

KROK 5: Zmiany dokonują się w Tobie czyli motywacja i siła do zmian jest w Tobie. 
Przez ten cały czas kiedy studiowałaś/studiowałeś dokonywały się w Tobie zmiany. Nawet jeśli dotąd uszło to Twojej uwadze. Pojawiały się nowe umiejętności, znajomości, wiedza,specjalizacje, ludzie. Odpowiedz sobie na pytanie: Co teraz byłoby dla Ciebie najlepsze? Co tak na prawdę chciałabyś/chciałbyś robić zawodowo?

KROK 6: Zobacz jak zmieniły się zasoby, którymi możesz dysponować czyli co może Cię wesprzeć. Lista tego, czym dysponujesz, od swoich doświadczeń, kompetencji, umiejętności, po np. znajomych, może uzmysłowić Ci najlepiej, jak wiele się zmieniło. Nieważne, czy to wszystko jest Twoje, w twoim posiadaniu. Ważne, czy możesz z tego korzystać. Ważne co, kto i jak może Cię wspierać.
Pamiętaj! Bądź otwarta/otwarty robiąc listę swoich zasobów! Możesz przy okazji odkryć sposób na zrealizowanie tego, czego pragniesz, wykorzystując to, czym dysponujesz. Na dodatek dzięki swoim zasobom zrobisz to najszybciej i do tego najmniejszym kosztem.

KROK 7: Twoja siła i odwaga do zmiany.
Odpowiedz sobie teraz na pytanie: Co sprawia Ci radość i co chciałabyś/chciałbyś robić zawodowo? Odpowiedź na to pytanie, pokaże Ci jaka powinna być praca, która przyniesie Ci spełnienie. Czego powinno być w niej najwięcej tak, aby iść do niej z radością, aby odpowiadała twoim potrzebom?

Wykonanie opisanych wyżej kroków, pozwala odkryć w sobie odwagę i zasoby aby znaleźć to, czego się pragnie, myśląc o pracy lub własnym biznesie. Wszystkie opisane wyżej etapy pozwalają poczuć grunt pod nogami, potrzebny tym, którzy chcą to zrobić. Jeśli po wykonaniu tych kroków poczujesz się pewniej, to już wiesz, ... że zmiana jest nieunikniona. Będziesz potrzebować tylko planu swoich poszukiwań i zrealizowania go...czego życzę.

Grażyna Słomska Coach od ZmianaNaDobre.pl
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj