O wrażliwości słów kilka

2014-11-28 16:35:43

Aleksandra Nowaczewska
Kim jest wrażliwiec? Może jesteś nim właśnie Ty? Niech nie zmyli też fakt, że wrażliwość jest oznaką ludzi kruchych i słabych. To bardzo często osoby o silnym charakterze, zdecydowane. Bo przecież jedno drugiego nie wyklucza.

Wrażliwiec ma duży dar odczuwania emocji innych (empatia), jest introwertykiem, człowiekiem nieśmiałym, myśli intuicyjnie, cechuje go innowacyjna kreatywność, może odczuwać lęk (wstyd) przed pomyłką, poniżeniem, czasem czuje się gorszy od innych. A ten lęk skutkuje u niego unikaniem ryzyka, wręcz awersją do jego podjęcia. A to z kolei może zabijać jego kreatywność. Taka wrażliwość to wielki i wspaniały dar dla człowieka, świadczy o jego uczuciowości i odczuwania emocji: miłości, radości, przynależności, odwagi, autentyczności. Jednak z tych wielu obaw przed podjęciem ryzyka często taka osoba może być uwikłana i uwięziona. I ta wrażliwość i związane z nią lęki, awersja do ryzyka blokuje działania i kreatywność takiej osoby i jej innowacyjne pomysły. Może się to przejawiać w kilku lub wszystkich sferach życia. Może bardziej dotyczyć jendnej lub dwóch ważnych jego obszarów. Na przykład:

Sfera zawodowa: ma mnóstwo pomysłów, które leżą w szufladzie, o których nikt nie wie; ma wrażenie, że nie ma siły przebicia, by na głos powiedzieć o swoich rozwiązaniach w pracy. W tym przypadku często chodzi o obawy przed odrzuceniem jego pomysłów, niezaakceptowanie ich przez szefa, współpracowników, obawy przed wyśmianiem. A brak realizacji i ujrzenia światła dziennego jego twórczości czy kreatywności może doprowadzić do jego frustracji, która może go doprowadzić do różnego rodzaju chorób ( poprzez kumulowanie stresu i napięcia w ciele) czy choćby rzucenia pracy z dnia na dzień bez innej sprawdzonej alternatywy. Tylko, że w przypadku zmiany pracy czy otworzenia własnego biznesu wcale nie musi być lepiej na dłuższą metę. Bo przyczyna, która leży u stóp frustracji jest związana nie z otoczeniem, lecz tym jak siebie taka osoba wyraża i jakie ma poczucie własnej wartości.Więc jakie jest rozwiązanie z tego zamkniętego koła?

1. Zaprzestanie łączenia poczucia własnej wartości z tym, jak inni odbierają naszą pracę. Inaczej albo zaczniemy unikać pokazania światu naszej kreatywności albo zawsze, kiedy nasz pomysł nie spełni naszych oczekiwań, poczujemy się zdławieni, przygnębieni, a to z kolei może sprawić, że będziemy obawiali się próbować dalej albo utrwalimy w sobie przekonanie o tym, że jesteśmy beznadziejni.

2. Podzielenie się tym z kimś, kto nas w pełni zrozumie i zaakceptuje. Mówienie na głos o swoich obawach, lękach, uczuciach pomaga im “wyjść” z nas, nie kumulować w sobie. Podzielenie się z kimś, kto rozumie to też zgoda i akceptacja tej części. Zrozumienie, że to jest OK.

3. Bycie dla siebie dobrym, łagodnym. Warto jest mówić do siebie w taki sposób, jakbyśmy pocieszali ukochaną osobę. Dobrym, ciepłym, pełnym miłości głosem. Jakbyśmy kogoś wspierali w trudnej chwili.

Parę wskazówek jak dbać o swoją wrażliwość, nie tylko w sferze pracy:

Miej do siebie zaufanie i nie przejmuj się tym, co mówią inni
Bądź dla siebie dobry, wyrozumiały, kochający
Korzystaj ze swojej intuicji
Pozwól sobie popełniać błędy
Uwolnij się od potrzeby kontroli
Rozwijaj swoją inteligencję emocjonalną
Próbuj nowych rzeczy, eksperymentuj
Zaakceptuj niepewność związaną z wchodzeniem w nowe, nieznane
Wykorzystuj swoją kreatywność i nie porównuj się z innymi
Pamiętaj o czasie dla siebie, odpoczynku
Zrób wszystko, aby Twoje działania miały sens, przestań w siebie wątpić i myśleć o tym, co powinieneś zrobić. Zacznij cenić to, co robisz
Zapewniaj sobie takie warunki do pracy, w jakich czujesz się najlepiej
Pożegnaj się z myślą, że zawsze trzeba być fajnym i wszystkim się podobać. Śmiej się, śpiewaj, tańcz, ruszaj się. Rób to, co Tobie sprawia frajdę
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj