Jak dokonać zmiany w życiu?

2015-03-11 12:56:23

Andrzej Burzyński
JAK DOKONAĆ ZMIANY?
Jeżeli nie chcesz czytać to obejrzyj nagranie:
http://andrzejburzynski.pl/szkolenie-jak-dokonac-zmiany-w-zyciu/
Najczęstsze (jeżeli nie wszystkie) problemy dotyczące zmian dają się sprowadzić do dwóch istotnych pytań:

Chcesz wprowadzić zmiany w życiu, ale nie wiesz jak?
Wiesz, jak wprowadzić zmiany, ale brakuje ci wytrwałości?

Ludzki mózg jest tak stworzony, aby nas chronić. Wszystko więc, co wiąże się ze zmianą, powoduje reakcję alarmową i organizm podświadomie mobilizuje się do powrotu do tej sytuacji, w której znajdował się poprzednio. W ten sposób mamy do czynienia z efektem „jo-jo”, czyli powrotem do sytuacji, w której byliśmy przed zmianą.
Jeżeli natomiast będziemy postępować zgodnie z funkcjonowaniem ludzkiego umysłu, wtedy dopiero efekty będą trwałe. W jaki sposób więc postępować? Wystarczy, że zmiany będą tak małe, że ludzki umysł będzie je ignorował i nie postrzegał jako zagrożenie. Wtedy zmiany nie tylko będą trwałe, ale również doświadczysz niesamowitych „skoków wzrostu”, które charakteryzują każdy naturalny proces zmiany.
Osobiście doświadczyłem i wierzę, że zmiana jest możliwa. Jest to proste, choć niełatwe. Potrzeba celu i motywacji, czyli planu działania, oraz powodu zmiany. „Nic nie planując, planujesz porażkę”, a więc czas na plan. Użyjemy powszechnie znanego i dobrze działającego procesu stawiania celów metodą SMART.

Na czym polega ta metoda i dlaczego taka nazwa?

Smart jest to akronim, który pokazuje kolejność ustalania celów

S – KONKRETNY (specific)
M – MIERZALNY (measure)
A – OSIĄGALNY (achievable)
R – ODPOWIEDZIALNY (responsible)
T – OKREŚLONY W CZASIE (timed)

Jak to odnieść do zmian w konkretnej dziedzinie życia?

W praktyce może wyglądać to tak:

Chcesz więcej czasu spędzać z rodziną, więc planujesz:
S – chcę więcej czasu spędzać z żoną i dziećmi (to jest konkret) ALE CZY JEST MIERZALNY?
M – chcę każdego wieczoru spędzać czas od 19.00 do 22.00 z żoną i dziećmi (to jest mierzalne) ALE CZY JEST REALNY?
A – chcę dwa razy w tygodniu spędzać czas od 19.00 do 21.00 z żoną i dziećmi (to jest realne) ALE CZY ZALEŻY ODE MNIE?
R – tak, ten cel zależy ode mnie ALE CZY JEST UMIESZCZONY W CZASIE?
T – chcę dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek) spędzać czas od 19.00 do 21.00 z żoną i dziećmi (jest to rozmieszczone w czasie)

Jak więc widzisz, zaczyna się od mglistego – chcę więcej czasu spędzać z rodziną, a kończy się na poniedziałkowym i czwartkowym dwugodzinnym spotkaniu rodzinnym. Pomyśl, ile satysfakcji przyniesie to Tobie oraz Twoim bliskim, jak bardzo może to wzmocnić Wasze więzi, da poczucie spełnienia, bycia kochanym.

Czy to jest tak proste?

Ułożenie planu jest bardzo proste. Ta metoda ma jednak jedną wadę – nie używana nie działa:) Potrzebne jest motywowanie samego siebie. Możesz do tego użyć narzędzia zwanego „Kołem Deminga”.
KOŁO DEMINGA jest koncepcją z zakresu zarządzania jakością, zwaną inaczej cyklem poprawy, cyklem Deminga, cyklem PDCA (z ang. plan – planuj, do – działaj, check – sprawdzaj, act – działaj dalej), utworzona przez W. Edwardsa Deminga, amerykańskiego specjalistę statystyka pracującego w Japonii.
Cykl Deminga składa się z czterech etapów:
planowanie, czyli określenie czynności, które są niezbędne do otrzymania efektu najwyższej jakości,
wykonanie zgodnie ze wszystkimi punktami zamierzonego planu,
badanie wyników, a więc sprawdzanie, czy plan był skuteczny i co można zrobić, by ulepszyć dany proces,
działanie, które polega na udoskonalaniu procesu i włączeniu pomysłów do kolejnego planu.
Możesz więc skorzystać z tego prostego narzędzia, aby wprowadzić zmianę w swoim życiu. Czyli w naszej sytuacji określonej przez smart wyglądałoby to następująco:
PLANOWANIE DZIAŁAŃ
Niedziela godzina 20.00 – określiliśmy nasz cel na tydzień, czyli poniedziałek i czwartek od 19:00 do 21:00 spędzanie czasu z rodziną.

WYKONANIE DZIAŁAŃ
Poniedziałek i czwartek od 19:00 do 21:00

SPRAWDZANIE WYNIKÓW
Niedziela godzina 20:00 – badanie przez zadawanie pytań:
Czy wykonałem plan?
Dlaczego?
Co planuję na ten tydzień?

UDOSKONALENIE DZIAŁAŃ:
Następny tydzień to wykonywanie ustalonych działań

Zauważ, że kiedy jesteśmy w punkcie badania wyników, to nie oceniamy w stylu poszło dobrze lub źle, lecz szukamy powodów, dlaczego poszło dobrze lub źle. Ocenianie to metoda „kija i marchewki”, w której człowiek jest osądzany, co na dłuższą metę powoduje bunt lub zniechęcenie. Natomiast szukanie odpowiedzi na pytanie „dlaczego” to wprowadzanie głębokich zmian na poziomie mentalnym, co w dłuższym procesie skutkuje rzeczywistą przemianą.
Zrobienie planu to ważny krok, posiadanie całego procesu zarządzania zmianą, który przedstawiłem powyżej, jest wspaniałym narzędziem, mimo to jednak potrzebujemy trzeciego elementu, którym jest motywacja. Kiedy robiłem uprawnienia do bycia konsultantem zawodowym „Carrer Direct” (w polskiej wersji „Kompas Kariery”), to usłyszałem ważną statystkę, mianowicie, że tylko 20% procent ludzi ma autodyscyplinę, a 80% potrzebuje pomocy innych osób, przynajmniej czasowej. To dobra informacja dla osób takich jak ja, które towarzyszą ludziom w procesie wprowadzania zmian. Natomiast ważna uwaga dla tych, którzy planują wprowadzić zmiany w swoim życiu. Możesz skorzystać z pomysłu, jakim są grupy Mastermind.
Ideą tych spotkań jest właśnie wzajemne wsparcie. Grupa powinna liczyć od czterech do sześciu osób i spotykać się co tydzień lub dwa. Musimy być osobą, która dba o właściwe ramy takiego spotkania. Na pierwszym spotkaniu każdy się przedstawia, czyli mówi, czym się zajmuje, co chce osiągnąć oraz jaki mały krok planuje zrobić w tym tygodniu. Na kolejnym spotkaniu każdy ma 15 minut, aby odpowiedzieć na trzy pytania:
Co miał zrobić?
Co zrobił?
Dlaczego się udało lub nie udało wykonać planu.
Jest to fragment mojej książki "Od pasji do biznesu". Więcej wartościowych materiałów na: http://andrzejburzynski.pl/
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj