Jaka jest różnica między, Terapeutą, Trenerem a Coachem?

2015-04-25 19:50:07

Małgorzata Kucharska
Jak przeczytasz poniższy przykład, już nigdy nie pomylisz trenera z coachem, albo coacha z terapeutą. Może nawet znajdziesz ważną dla siebie potrzebę, z którą zwrócisz się do odpowiedniego specjalisty.

Mój przykład kulinarny:

Terapeuta zachęci Cię do analizowania procesu przygotowywanych przez Ciebie potraw, sięgając daleko wstecz, zastanowisz się nad źródłami pochodzenia niektórych przyzwyczajeń, zachowań kulinarnych. Proces terapeutyczny polega na przyjrzeniu się w jakich proporcjach i na jakim etapie gotowania, dodałeś konkretne produkty. Umożliwia to zauważenie dysproporcji składników i błędów kulinarnych. Znając przyczyny możesz, wyeliminować działania nieefektywne. Terapeuta poszukuje odpowiedzi na pytanie: "dlaczego?" np. zupa jest znowu za słona. Dzięki temu możesz poznać powody swojego postępowania, zrozumieć je, zaakceptować przeszłość, nauczyć się zaakceptować i kochać siebie, wypracować inny model postępowania- Analiza.

Trener uczy jak ugotować potrawę, w jaki sposób, z których składników, przy użyciu jakich narzędzi, podaje gotowy dokładny przepis i instrukcję, jest autorytetem w danej dziedzinie- Nauka.

Coach prowadzi Cię przez proces (daje wędkę), abyś sam mógł bardziej poznać siebie, a dzięki temu lepiej wykorzystywać własne możliwości, odnaleźć swój potencjał- gotować po mistrzowsku (złowić rybę). W efekcie możesz być skuteczniejszy w działaniu, co doprowadzi Cię do samozadowolenia, indywidualnego szczęścia, a to do większej/optymalnej wydajności i lepszych efektów. Ty sam za pomocą technik coachingowych wydobędziesz swoje umiejętności i potencjał do wykonania potrawy zgodnie z własnymi wartościami, potrzebami i według własnego gustu- Rozwiązanie/Zmiana.

Może właśnie Ty jesteś świetnym kucharzem, mistrzem w swoim fachu. Pamiętaj o tym, że nie zawsze tak było i nie zawsze tak musi być. Z coachem możesz pracować nad tym, aby się to nigdy nie zmieniło. Abyś zawsze czuł się tak jak teraz się czujesz? A może jesteś kucharzem który świetnie gotuje a czasem coś przypala. Może to rutyna dnia codziennego, może wiele innych powodów. Wtedy warto pracować technikami , które wprowadzą do Twojego codziennego życia świeży powiew, nowe spojrzenie, nabierzesz chęci do działania, zmienisz coś lub udoskonalisz, zaczniesz czerpać radość z tego co robisz.
Albo od lat pracujesz jako kucharz, a zawsze marzyłeś żeby być pisarzem. Ty wiesz, że tylko pisanie może być spełnieniem Twoich głębokich pragnień. Mimo to jako kucharz robisz to co wynika z Twoich przekonań: Kucharz to dobry zawód, zawsze ma pracę, nigdy nie głoduje. Możesz być nadal kucharzem i nigdy nie zaznać prawdziwej radości, możesz zostać pisarzem i spełnić swoje marzenia.

Każdy z nas jest inny.

A Ty? Czego potrzebujesz już dziś?

Napisz własny scenariusz, wyreżyseruj swoje życie i żyj tak jak chcesz.

P.S. pozdrawiam kucharzy i pisarzy z powołania


Popularność: 157    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj