„Prawdziwą miarą inteligencji jest działanie(..) Nie czekaj pora nigdy nie będzie idealna” Napoleon Hill
Często zastanawiamy się, dlaczego inni odnoszą sukcesy, a my nie. „To pewnie przez koneksje” – często mówimy lub wskazujemy na dobry start w dorosłe życie, dobrą edukację, zamożnych rodziców czy po prostu szczęśliwy przypadek. Tymczasem nie ma pechowców ani szczęściarzy z urodzenia, a same znajomości i zasobność portfela nie zapewniają od razu sukcesu. Jakie zatem czynniki wpływają na to, że jedni osiągają sukcesy, a drudzy tylko marzą o swoich dokonaniach?
Do osób, zajmujących się odpowiedzią na powyższe pytanie, zaliczyć można Napoleona Hilla, który poświęcił wiele lat analizując tysiące historii „szczęściarzy” Kwestiami dotyczącymi cech, które ułatwiają osiągnąć sukces, zajmował się również profesor Jeffrey Pfeffer z Uniwersytetu Stanforda, Tony Buzan, autorytet w dziedzinie mózgu i technik uczenia. Badania przeprowadzały też takie magazyny, jak np. Forbes. Co wynikło z tych badań i publikacji? Niezależnie od tego, jaką profesję mieli ludzie sukcesu, u wszystkich pojawiły się wspólne cechy. Najważniejsze z nich można zakwalifikować do 3 grup:
1. Konkretne cele
Wszystkie badane i opisywane osoby charakteryzują się posiadaniem bardzo wyrazistej wizji tego, co chcą zrealizować. Potrafią także tworzyć krótko- i długoterminowe plany, adekwatne do tej wizji. Są skoncentrowane na wykonywaniu konkretnych etapów w realizacji danego celu. Nie ulegają łatwo rozproszeniu innym, mniej ważnym sprawom.
2. Działanie, działanie, działanie
Osoby sukcesu są aktywne. Zdają sobie sprawę, że wiedza – bez względu na to, jak duża – nie przekłada się bezpośrednio na osiągnięcie sukcesu. Dlatego też podejmują się dużej ilości działań. Mówi się, że przede wszystkim to, co odróżnia ludzi sukcesu od osób przeciętnych to fakt, że ci pierwsi działają kilkukrotnie więcej. Korzystają z każdej możliwej okazji do tego, by się rozwijać i uczyć czegoś nowego.
3.Prawo popełniania błędów
Wśród osób, które osiągnęły sukces, charakterystyczne jest również to, że w określony sposób reagują na niepowodzenia. Każde działanie zawiera w sobie ryzyko błędu czy porażki. Podobno nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Ponieważ ludzie sukcesu podejmują się kilka razy większej ilości działań, zdają sobie sprawę, że porażki i błędy będą w ich życiu przydarzać się częściej niż innym ludziom. Nie biorą niepowodzeń osobiście, lecz raczej traktują je jako element współuczestniczący na drodze do sukcesu, są odporni na porażki. Uczą się na własnych błędach, traktując niepowodzenia jako cenną lekcję, która pozwoli im zbliżyć się do upragnionego celu. Dlatego patrząc wstecz nie oceniają porażek negatywnie. Nie obwiniają się za błędy, bo wiedzą, że w tamtym czasie zrobili wszystko, co mogli.
Jeśli zatem chcesz osiągnąć sukces w życiu, dużo działaj, próbuj, ucz się i wyciągaj wnioski. Podejmuj różne przedsięwzięcia, biorąc pod uwagę, że niektóre mogą nie wyjść. Lepiej zrobić coś i żałować, że nie wyszło – niż żałować, że się nawet nie spróbowało.
Komentarze