Po co pytać?

2013-01-15 18:51:13

Robert Kozłowski
Po co pytać? – Korzyść z zadawania pytań coachingowych.

Kiedy ktoś udziela nam rad lub poucza nas z pozycji mentora zazwyczaj biernie przyjmujemy to, co do nas mówi. Nie potrzebujemy uruchamiać naszej kreatywności, przyjmujemy gotowe rozwiązanie problemu. Konsultant, doradca myśli za nas. Pytania natomiast zmuszają nas do myślenia, prowadzą do szukania odpowiedzi, w które sami wierzymy. Motywują nas do działania w oparciu o nasze własne przemyślenia. Badania dowodzą, że ludzie mają o wiele większą motywacje, by realizować własne pomysły. Nawet gorsze rozwiązanie wymyślone przez nas da lepsze rezultaty niż usłyszane od eksperta. Uruchamiamy naszą kreatywność, znajdujemy najlepszą odpowiedź, jest nasza więc się z nią utożsamiamy, mamy też motywacje by realizować swój pomysł.

Tak naprawdę, to nikt nie wie więcej o nas niż my. Kiedy jesteśmy pytani, odpowiadamy jako najlepsi eksperci o nas samych.

Kiedy odpowiadamy na pytania, a nasze odpowiedzi znajdują uznanie i szacunek słuchacza, mobilizuje to nas do wykonania rzeczy, których nie bylibyśmy wstanie zrobić sami z siebie.

Powiedz więc: O czym marzysz? Gdybyś miał możliwość wyboru, co byś zrobił ze swoim życiem?
Popularność: 23    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj
facebook
Co możemy zmienić na DobryCoach.pl?
aby lepiej odpowiadał Twoim potrzebom