Inteligencja Finansowa

2016-01-01 15:14:27

Joanna Wieczorek
Budując swoją niezależność finansową , należy pamiętać o rzeczy priorytetowej w tym jakże ważnym wyzwaniu życiowym o tzw. inteligencji finansowej. Bez IQ finansowego trudno nam będzie sprawnie poruszać się w świecie finansów.

Inteligencja finansowa określa pewne cechy i kompetencje , które w jakimś stopniu każdy z nas posiada. Pytanie tylko czy jest to wystarczający wskaźnik tego istotnego IQ?
Można posiadać wysoki iloraz inteligencji akademickiej a być "biednym" i odwrotnie, można mieć to IQ poniżej 140 a posiadać dużą inteligencje finansową i być człowiekiem bogatym czy też zamożnym.

Jedno jest pewne - IF jest UMIEJĘTNOŚCIĄ , a takowe można ( dobrze jest chcieć ) rozwijać.

Człowiek powinien wciąż się rozwijać , powinien zdobywać wiedzę właśnie po to ,żeby wskaźnik ten wciąż szedł w górę.

Od czego zacząć? Myślę, że od odpowiedzenia sobie na kilka dość istotnych pytań. Na początek — jak postrzegam pieniądze? Czym są dla mnie pieniądze?

Poznanie swoich przekonań dotyczących pieniędzy jest ważnym punktem. Jeżeli masz dużo ograniczających przekonań to takie też są tego finansowe skutki.

Odpowiedz sobie na pytanie , czy te przekonania pomagają Ci w czymś? A może wręcz przeciwnie? Jak by to było zarabiać 2 , 3 , 10 razy więcej?

Zmień nastawienie , przekonania i określić swój finansowy cel. Zweryfikować swoje miesięczne koszty. Na co wydajesz? Czy może zamiast niepotrzebnych wydatków ,mógłbyś zacząć odkładać pieniądze?

Ważne jest to ,że cały ten proces ma za zadanie przygotować nas mentalnie na przyjście dużych pieniędzy. Dlaczego ? Ponieważ w innym przypadku reakcje na duże pieniądze bywają pułapką dla ego. Na kocu wynika z tego tylko strata, a nie zysk.

Teraz już rozumiesz, dlaczego ludzie ,którzy wygrali na loterii wielkie pieniądze, już w kilka lat tracili wszystko albo dodatkowo zadłużali się i zaczynali korzystać z opieki psychologa? To nie żart.

W zarabianiu pieniędzy chodzi o radość, ale też harmonię.

Pamiętajmy o tym ,że sukces stwarza świadomość. Niech to będzie więc radosny proces. Sama droga do sukcesu jest czymś najbardziej istotnym ,ponieważ prawdziwym bogactwem staje się nasze doświadczenie na tej właśnie drodze.

Plany finansowe dla naszego życia są częścią tej nauki. Odkładaj-najpierw płać sobie jakąś część ( np. 10% ) ze swojego dochodu. Niech to będzie pierwsza inwestycja. Wyrobienie sobie nawyku jest tu kluczem-kluczem do finansowego sukcesu. Nie bagatelizuj tego. Ludzkim problemem jest brak cierpliwości , dzięki któremu często nic się nie zmienia.

Przestań mówić i myśleć ,że nie masz pieniędzy, zacznij zadawać sobie pytania, jak możesz zwiększać swój dochód? Gdy otwieramy swój umysł dzięki pytaniom , zaczynamy działać.

Bez decyzji i działania nic się nie wydarzy.

Wiedzy finansowej nie dostaniesz w szkole, a szkoda. Licząc na rząd , partnera , spadek czy emeryturę, możesz się zawieść. Dlaczego? Ponieważ nie masz nad tym wszystkim 100 procentowej kontroli. Możesz liczyć tylko na siebie a czasem odpowiednim na budowanie swojej wolności finansowej jest ten właśnie moment.

Dużo łatwiej jest osiągnąć wolność/niezależność finansową, gdy postępuje się finansowo inteligentnie.

Korzystaj ze szkoleń, książek , internetu-ucz się i wzrastaj. Oswajaj się z pieniądzem i ze zmianami w sobie. Poszerzaj świadomość i ciesz się oraz baw tym wszystkim. Pieniądze same w sobie są neutralne, to od Ciebie zależy, czym staną się dla Ciebie. Myśl o innych, pracuj ze szczodrością a energia, jaką jest pieniądz zacznie przepływać coraz swobodniej To nie pieniądze są celem. To jakość naszego życia i bycie również dla innych jest najważniejszą częścią tej fascynującej układanki , jakim jest życie. Pieniądz może stać się bardzo silną energią, która odsłania prawdziwą twarz człowieka.
Warto sobie uzmysłowić, że to nie pieniądze rozwiązują problemy, ale nasze możliwości i inteligencja finansowa. To sposób myślenia-nasza wiedza i doświadczenia tworzą pieniądze lub raczej sposobność ich napływania.

I w tym właśnie staram się wspierać innych. Pokazywanie możliwości i wspieranie w drodze do finansowej niezależności.
Dziele się zdobywaną wiedzą i doświadczeniem. Sama jestem w procesie rozwijania własnych umiejętności finansowych. Przekraczam własne ograniczenia i strefę komfortu. A co najważniejsze cieszę się coraz większym szacunkiem w swoich własnych oczach, co jest dla mnie jako kobiety czymś nieprawdopodobnie ważnym. Jeżeli tylko zdobywamy wiedzę , wprowadzamy ją w życie to automatycznie przekraczamy granice strachu. Dziś wiem ,ze na początku należy mieć wizję swojej przyszłości finansowej. Podjęcie decyzji o osiągnięciu celu jest najważniejszym krokiem. Cała droga do niego jest rozwojem własnym. W końcu jesteśmy swoją najlepszą inwestycją.

Joanna Wieczorek-Partner Rozwoju Osobistego.
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Ciekawe tematy od Pani jak zwykle. W Nowym Roku idealny i ważny temat. Pozdrawiam!
2016-01-02 12:26 Zbigniew Godziński
Zdrowe spojrzenie na pieniądze wypracowuje pola rozwojowe innych przedziałów, nie czyni niewolnikiem tylko wyzwala ku lepszej przyszłości.Pozdrawiam.
2016-01-02 14:39 ~Josef Lukoschek
Dziękuję i również pozdrawiam życząc Wspaniałego Nowego Roku Panowie :)
2016-01-02 15:25 Joanna Wieczorek
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj