Co nas kręci, co nas podnieca

2016-01-14 22:39:09

Magdalena Fiałkowska-Kern
Jak znaleźć swoje powołanie? Jak odkryć jaka praca będzie dla mnie najlepsza? Czy zdarzyło Ci się kiedyś nie wiedzieć co chcesz robić, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność? Wielu z nas boryka się z dylematem: jaką pracę podjąć, żeby czuć satysfakcję i wstawać do niej rano z przyjemnością. Bardzo często wybory kierunku studiów, których dokonałeś w wielu kilkunastu lat nijak mają się do tego, czego aktualnie pragniesz. Czy warto porzucać swoje dotychczasowe zajęcie, by zacząć totalnie od zera? Słów kilka o szukaniu swojej drogi zawodowej oraz pasji.

Prawdopodobnie też masz w swoim otoczeniu osoby, które są sfrustrowane i niezadowolone ze swojej pracy lub sam odczuwasz taki stan. Statystyczny Polak spędza w pracy tygodniowo około 40 godzin. Odliczając czas na sen i dojazd większość dnia spędza właśnie w pracy. Jak odnaleźć w sobie prawdziwe powołanie i przestać liczyć czas do końca dnia, tygodnia, do wakacji? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i pytań, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie.

1. Manna z nieba

Każdy z nas ma jakiś talent, często jest po prostu jeszcze nie odkryty. W powszechnym mniemaniu do katalogu talentów zaliczają się tylko „standardowe” zdolności np. matematyczne czy językowe. Talentem jest również wygląd, doskonałe zdolności komunikacji interpersonalnej, umiejętność słuchania, naprawiania czy dobra organizacja czasu. Nie każdy musi być lekarzem i prawnikiem. Sukces naukowy nie musi przekładać się na dobre życie. Roześlij smsy i maile do swoich znajomych, zadzwoń do rodziny, porozmawiaj z sąsiadem i dowiedz się za co Cie cenią i za co chcieliby Ci płacić.

Odpowiedz na pytania:

Za co ludzie chcą mi płacić?
Co cenią we mnie moi przyjaciele/rodzina/współpracownicy?

2. Perpetuum mobile

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Myśl Konfucjusza dokładnie oddaje ideę robienia w życiu czegoś z pasji i zamiłowania. Zastanów się:

Co mogę robić cały czas nie odczuwając zmęczenia?
Jakie czynności sprawiają mi radość?
Jaką przysługę wykonuję dla samej przyjemności?

Nie bój się niestandardowych odpowiedzi, wyjdź poza schemat. Tutaj nie ma złych odpowiedzi, są tylko Twoje.

3. Strażak czy kosmonauta?

Przypomnij sobie swoje wyobrażenie dorosłości z dzieciństwa. Marzyłeś o byciu strażakiem, kierowcą rajdowym? Chciałaś zostać baletnicą, albo pielęgniarką? Odwołaj się do tych wspomnień i zastanów, dlaczego wtedy tego pragnąłeś.

Gdyby nie istniały żadne bariery i wszystko było możliwe to co byś chciał robić?
Kim chciałeś być w dzieciństwie?

4. Rozgniatanie, gryzienie i łamanie

Kolejnym sposobem na poszukiwanie siebie jest po prostu próbowanie różnych dyscyplin! Bilard, filatelistyka, windsurfing, programowanie, tresowanie psów, garncarstwo, projektowanie wnętrz, wędkarstwo, hand made, vlogi, pisanie recenzji, mediacje, taniec brzucha, inwestowanie, pieczenie ciastek itd. Wachlarz jest ogromny. Im więcej będziesz próbować różnych dyscyplin, tym większą dajesz sobie szansę na nalezienie tej „jedynej”. Być może 1, 2, 10, 20 nie dadzą Ci satysfakcji. Być może będziesz bardzo długo próbować, albo uda się od razu. Tylko od Ciebie zależy czy wyciągniesz po to rękę. Sprawdzaj, testuj, badaj co sprawia Ci przyjemność. Zrób coś nowego. Nawet najmniejszą rzecz. Możesz spróbować przyrządzania sushi, testowania gier komputerowych czy kręcenia hula-hop.wytrwałość - Kopia

5. SWOT

Dobrym punktem wyjścia do odnalezienia pasji jest analiza SWOT swoich mocnych i słabych stron. Zapisz jakie są Twoje:

mocne strony
słabe strony
szanse, które stwarza Ci Twoje otoczenie
zagrożenia, które mogą wystąpić w Twoich środowisku

Podejdź do tego jak do oceny bliskiej Ci osoby, bez krytykowania i samobiczowania. Określ co potrafisz, jakie masz mocne strony i realnie zdefiniuj swoje obszary do rozwoju. Analiza SWOT pozwoli Ci znaleźć Twoje atuty, które warto rozwijać.

6. Od kosiarki do fortuny

Z każdego najmniejszego hobby można uczynić sposób na życie i zarabianie. Wyobraź sobie sytuację: 20-letni Adam- chłopak, który lubi kosić trawę. Zaczyna w swoim ogródku, potem pomaga swoim sąsiadom. Znajomi śmieją się z jego dziwacznego hobby. Lubi to co robi, więc jego efektywność jest bardzo wysoka, ludzie wyczuwają jego zapał oraz radość, co sprawia, że chcą go zatrudniać. Adam zostaje polecany coraz dalszym kręgom znajomych. Przy okazji swojego hobby poznaje różne kosiarki, gatunki traw. Po pewnym czasie staje się ekspertem w swojej dziedzinie, jest zatrudniany w firmach, w których robi ekspertyzy, zapraszają go do wypowiadania się w mediach branżowych. Ile osób jest, które w ten sposób dochodziło do fortuny nie odczuwając wstrętu do swojej pracy? Podróżnicy, którzy stali się eksporterami jakiegoś towaru, miłośnicy psów, prowadzący hotel dla zwierząt? Rozejrzyj się dookoła, może jest ktoś w Twoim otoczeniu kto mógłby Cię zainspirować.

7. Ucz się

Trzymanie się kurczowo jednej dyscypliny może utrudnić zadanie szukania powołania. Spróbuj czasem przeczytać gazetę z zupełnie innej brany, wyjść na spotkanie z ludźmi o odmiennych zainteresowaniach. Odkrywanie swoich pasji wiąże się jednak z „konsekwencjami”. Jeżeli odkryjesz, że zamiast poezji wolisz zająć się hydrauliką musisz się liczyć z koniecznością przekwalifikowania i poświęcenia temu mnóstwo czasu i energii.

Gdybyś miał położyć na szali swoje dotychczasowe życie i funkcjonować w ten sposób do końca życia oraz „zaczynanie od zera” i perspektywę zmian, co byś wybrał?

8. Odwaga

Jeżeli odkryłeś swoje powołanie, nawet jeśli masz zasoby nic się nie zmieni, dopóki nie odważysz się na zmianę. Przejście z trybu „narzekający, ale jest w miarę stabilnie” na „zadowolony i spełniony, ale ponoszący ryzyko i wysiłek” będzie wymagało odwagi i determinacji. Podejmiesz się tego?
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Bardzo proszę. Szczytna misja. Winszuję. Pozdrawiam :)
2016-01-15 00:07 Zbigniew Godziński
Dziękuję :)
Więcej komentarzy na forum link


Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj