Kiedy pracownik jest wąskim gardłem, a praca dla kogoś przykrą koniecznością?

2016-04-18 14:42:21

Łukasz Wieczorek
Z racji mojego zajęcia, bardzo często rozmawiam z obiema stronami tej barykady. Po jednej stronie stoją osoby wypalone zawodowo, na tzw. życiowym i zawodowym zakręcie, które nie dostają w swoim miejscu pracy tego, czego by oczekiwały. Z drugiej strony „okopują się”, przedsiębiorcy borykający się z ciągłym szukaniem nowych osób do pracy i żyjących nadzieją, że znajdą osoby, które będą wreszcie pracować tak, jakby tego oczekiwał pracodawca. Sytuacja mogłoby się wydawać patowa. Znajduje jednak bardzo często rozwiązanie, dzięki zwróceniu uwagi na wartości w procesie szukania nowego zajęcia i rekrutacji pracowników. Tej kwestii poświęca uwagę coraz więcej pracodawców korporacyjnych, wplatając w procesy rekrutacyjne element weryfikujący wartości u każdego potencjalnego pracownika wraz z wagą, jaką do nich ta osoba przywiązuje. Najczęściej sprawdzane jest jak kandydat odnosi się do wartości, które wyznaje organizacja. Z drugiej strony zachęcam osoby, prowadzone przeze mnie w procesie coachingu kariery, o weryfikowanie firmowych wartości poprzez pytanie o nie w trakcie spotkań rekrutacyjnych czy wywiadu środowiskowego wśród pracowników danej firmy. Światowi giganci i liderzy w zatrudnieniu, jak np. Sir Richard Branson (właściciel grupy kapitałowej Virgin) od dawna podkreślają rolę wartości przy doborze pracowników do firm i stanowisk, jako najważniejszą i absolutnie priorytetową. Nie sztuką jest bowiem pozyskać pracownika lub nawet znaleźć pracę. Sztuką jest dopasować je do siebie właśnie na poziomie wyznawanych wartości.

Dlaczego akurat wartości? Poniżej znajdą Państwo 9 argumentów przemawiających za takim sposobem myślenia.

1. Pomagają dokonywać wyborów
Kiedy masz jasność co do swoich wartości, czyni to owe wybory łatwiejszymi, np. kiedy chcesz zrobić kolejny krok w swojej karierze, a obecne środowisko pracy nie jest spójne z Twoimi wartościami, to mało prawdopodobne abyś się w niej realizował. W takiej sytuacji wystarczy zadać sobie pytanie, czy to jest zgodne z moimi wartościami. Odpowiedź będzie zwykle prosta i kategoryczna. Jeżeli podejmiemy decyzję, żeby kierować się wprost tymi odpowiedziami, to bazując na pozostałych argumentach, które podaję poniżej, znacznie zwiększamy szanse na długoterminową trafność podejmowanych w ten sposób decyzji. (...)


Zapraszam do przeczytania, komentowania i polubienia całego artykułu na portalu www.natemat.pl pod linkiem: http://lukaszwieczorek.natemat.pl/177445,nasze-wartosci-kompas-w-zyciu-i-pracy-kiedy-pracownik-jest-waskim-gardlem-a-praca-dla-kogos-przykra-koniecznoscia

Łukasz Wieczorek
Coach, Trener, Doradca
Popularność: 86    Powrót

Komentarze

Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj