Forum o coachingu

Wróć do tematów Odpowiedz

Jak rozpoznać, że coach jest profesjonalistą, a nie amatorem?

Jak klient może odróżnić coacha profesjonalnego od amatora? W Polsce, zresztą jak zresztą wszędzie na świecie, nie ma żadnej „licencji” uprawniającej do wykonywania zawodu coacha. Czytaj cały artykuł
Odpowiedzi
Dobry coaching jest na wagę złota. Super Coachów można znaleźć na polskim portalu coachingowym - http://supercoach.pl/
2020-11-14 21:47 ~Coach
Uzyla Pani niezwykle trafnego porownania, ktore pozwole sobie przytoczyc pod nieco innym katem: „Można piec w domu świetny chleb, ale to nie oznacza, że automatycznie stajesz się piekarzem.” Zgadzam sie, ze coach profesjonalista jest praktykiem pieczenia swietnego chleba; takiego domowego wlasnie, wyrabianego z miloscia... takiego chleba na prawdziwym zakwasie na naturalnych i najlepszej jakosci skladnikach, pozyskanych ze sprawdzonych, wiarygodnych zrodel i wyrobionych dlonia ukochanej, bliskiej osoby. Coach profesjonalista jest jak ta babcia, ktora wlasnie wyjela z piekarnika pachnacy, swiezy chleb i usmiechajac sie wola wnuczeta, by przyjely ten dar milosci, ktory wyjsc im moze tylko na zdrowie. Tak, zgadzam sie, ze coach profesjonalista to nie jest ten choc wysztalcony, to jednak wylacznie dla pieniedzy wykonujacy swoj zawod piekarz. Piekarz okrojony na miare oczekiwan swoich przelozonych, ociosany niczym beton wprost z betoniarki na wzor innych klockow madrala, ktory w przemyslowej piekarni, by zarobic wiecej dosypie proszku do pieczenia zamiast drozdzy, spulchniaczy zamiast empatii, kredy zamiast maki i margaryny zamiast masla, zaby zarobic wiecej, wiecej i jeszcze wiecej! Bo kogo z nich obchodzi zdrowie i dalekosiezne skutki przyjmowania pozerstwa. Wlasnie tym Szanowna Pani rozni sie prawdziwy coach profesjonalista od pozoranta, ze jest wiarygodny do szpiku kosci. Swiadczy o sobie postawa zyciowa, uczciwoscia i prawda na wskros serce przeszywa. Prawdziwy coach swym glosem podbija serce, unosi dusze, uwzniasla! Poniewaz Amerykanie stawiaja doswiadczenie zawodowe i praktyczne ponad wyksztalcenie, to wlasnie u nich jest najwyzszy w swiecie statystyczny przyrost milionerow wlasnego dorobku. Polska w odroznieniu od USA dopiero raczkuje w tak innowatorskim podejsciu do zycia. Polskie zasciankowe przekonanie o koniecznosci przynaleznosci do jakichs organizacji, grup i stowarzyszen bierze sie z niemocy, poczucia bezsilnosci i slabosci, spowodowanym pokoleniowa pamiecia komunistycznych standardow. Gdyby wyksztalcenie i przynaleznosc do ugrupowan miala definiowac skutecznosc w zawodzie coacha, ludzie chodziliby do psychologow i psychiatrow, wszak przeciez to lekarze, medycy i specjalisci od spraw ludzkiego rozumu. Z jakichs powodow zawod coacha rozni sie od zawodu wyksztalconego psychologa, czy psychiatry. Prosze to przemyslec Droga Pani zanim zacznie Pani wysuwac definicje dyskredytujace coachow nie posiadajacych dyplomu psychologow, psychiatrow, czy tez czlonkow zrzeszen. Pozdrawiam
2020-05-08 15:41 ~
Pierwszy błąd, to nazywanie osoby z którą prowadzimy coach "klientem". Ta osoba nie chce nas kupić, ona chce porozmawiać, bliscy nie sa w stanie zrozumieć, lub pomóc w tych zagadnieniach. Gdy słyszę że Coach zmienia się dla akceptacji drugiej strony aby wzbudzić zaufanie, to robi mi się słabo. Jak można być kimś innym i być jednocześnie szczerym. Albo "ciesze się że do mnie przyszedłeś/aś", pierwsza myśl to taka że ktoś ma korzyść ze mnie, więc taka radość. Wysłuchałem, przeczytałem i i mam wiele uwag. Nie można traktować Coachingu jak handlu w galerii handlowej. Jak można wychodzić do każdego z takim samym scenariuszem. Więcej inwencji, mniej sesji. Porady w stylu, pomogę Ci znaleźć miłość, lub sprzedać coś, to nie Coach. Coach to psychologia, jeśli Twoje życie było piękne i gładkie, to raczej nikomu nie pomożesz, jeśli nie potrafisz myśleć i czuć jak inni, nie rozumiesz ich, to żadne kursy nie pomogą aby zostać Coachem. Coach powinien byc mocno doświadczony życiem i powinien mmieć zdolność współodczuwania, umiejętność postawienia się w roli kogoś innego. Open Your Mind
2020-02-14 03:51 ~Incognito
https://dobrycoach.pl/forum
2019-11-15 11:53 ~rynuald
Dziękuję za wyrażone opinie. Wskazują one na poczucie spełnienia i sukcesy na koncie oraz na wizerunek profesjonalisty jako dwa ważne składniki profesjonalizmu coacha. Pełna zgoda co do obu tych elementów. Zaskakuje mnie jednak, że obie wypowiedzi stwierdzeniem, że przynależność do stowarzyszeń nie wystarczy, żeby być profesjonalistą... Przecież nikt tak nie twierdzi :) Tak jak nikt chyba nie twierdzi, że samo poczucie spełnienia lub sam dobrze zbudowany wizerunek wystarczą do bycia profesjonalnym coachem. Nie wystarczą :) Jest to po prostu jeden z niezbędnych elementów profesjonalizmu w naszej branży. Profesjonalizm i profesjonalizacja jako proces w DOWOLNYM zawodzie zostały opisane dość dobrze. Także w zawodach analogicznych do naszego, samoregulującego się zawodu wsparciowego. Nie odkrywam tu żadnej Ameryki :) Ważne jest też to, że poddanie się dyscyplinie zawodowej ( np. egzaminom, superwizji) nie wynika z tego, że na to za cel pomóc się wyróżnić i łatwiej sprzedać usługi coachom. Celem jest przede wszystkim ochrona KLIENTÓW przed amatorami. Docelowo system ten opiera się na koncepcji, że WSZYSCY profesjonalni coachowie są akredytowani. Jest to punkt startu do sprzedaży usług. Dzięki temu klienci mają kontakt wyłącznie z profesjonalistami posiadającymi MINIMUM umiejętności, wyczucia etycznego i podlegających reklamacjom. Jeśli chcemy, żeby coaching nie kojarzył się z tandetą, był zawodem cenionym i żeby nie mylono go z jakąś hochsztaplerką nieunikniony jest system profesjonalizacji. Opisany przeze mnie system stosowany jest powszechnie na świecie.
Czyli dobrze jest być coachem jako człowiek sukcesu, z klarownym wizerunkiem, ale dla całej branży najważniejsze jest, żeby klient nie szukał po omacku wśród wszystkich ludzi sukcesu ze zbudowanym wizerunkiem, tylko uwierzytelnionych przez branżę coachów.
2019-11-11 17:09 ~Agnieszka Kaseja
Profesjonalny coach to osoba z doświadczeniem zawodowym i zyciowym, która poradziła sobie z własnym rozwojem, osiągneła swoje cele i ma poczucie spełnienia. Oczywiście solidna baza wiedzy teoretycznej zdobyta w dobrej szkole coachów i zdobyty dyplom w tym obszarze jest absolutnie konieczny. To jest główna baza która może być odniesieniem do profesjonalnego coacha. Stały rozwój zawodowy coacha, poszerzanie i pogłębianie wiedzy wzmacnia ten wizerunek. Samo zapisanie się do jakiegoś stowarzyszenia lub organizacji coachingowej nie jest gwarantem wysokiej jakości pracy coacha.
2019-10-23 17:58 ~Anna
Profesjonalny coach to osoba, która stworzyła i dba o swoją markę osobistą.
Z mojego doświadczenia wynika, że przynależności do środowiska branżowego oraz posiadanie akredytacji nie są potrzebne do tego, aby pozyskiwać i pracować z Klientami. Moim Klienci pytają mnie przede wszystkim o moje doświadczenie zawodowe szeroko rozumiane, nie tylko w obszarze coachingu. To ono przemawia do nich i sprawia, że zaczynamy pracować. To budowanie wiarygodności na której zdobycie pracuje się latami.
2019-09-06 10:32 ~
Odpowiedź
Tytul
Imię/Nick

Załóż konto za darmo

Coach Klient
lub zaloguj